E-sportowe rekordy świata i Polski
Najciekawsze rekordy w e-sporcie. Najwięcej graczy w tym samym czasie, najmłodszy e-sportowy milioner, najmłodszy zwycięzca w Dota 2.
- Największe rekordy w e-sporcie
- Najwięcej osób jednocześnie biorących udział w grze
- Pierwsza profesjonalna zawodniczka LoL
- Najmłodszy zwycięzca mistrzostw The International Dota 2
- Najlepszy gracz w FIFA 2020
- Niewiarygodne finansowe rekordy w e-sporcie
- Najwyższa nagroda za pierwsze miejsce w turnieju e-sportowym
- Najwyższa pula nagród w turnieju e-sportowym
- Najwyższa indywidualna nagroda e-sportowca
- Najmłodszy milioner wśród e-sportowców
- Najlepiej zarabiająca e-sportowa drużyna
- E-sport u legalnych bukmacherów
E-sport to nic innego jak rywalizacja zawodników lub zespołów w grach video, odbywająca się za pośrednictwem komputerów albo konsoli. To też ogromny biznes, a pule nagród w e-sportowych turniejach osiągają dziesiątki milionów dolarów.
Historia e-sportu sięga lat 70. XX wieku – wówczas na Stamford University w USA zorganizowano pierwszy na świecie turniej w grę video – stworzoną 10 lat wcześniej strzelankę „Spacewar”. Boom na turnieje w grach video pojawił się w latach 90. XX wieku, co wiąże się z rozpowszechnieniem dostępu do Internetu, pojawiającym się w domach sprzętem komputerowym, a także rozwojem branży gier video. Wówczas pojawiły się pierwsze odsłony takich kultowych dziś gier jak „Counter Strike” czy „League of Legends”.
Początkowo turnieje tego typu traktowano jako rozrywkę dla nastolatków, ale z czasem e-sport zaczął ulegać profesjonalizacji. Pojawiły się pierwsze zespoły specjalizujące się w rywalizacji w konkretnych tytułach, później – również ligi. Gracze zaczęli profesjonalnie przygotowywać się do turniejów (treningi fizyczne, taktyczne, psychologiczne), w e-sporcie pojawiły się również wielkie pieniądze. Według firmy analitycznej Newzoo, w 2019 r. rynek e-sportu wygenerował przychody rzędu… 1 mld dolarów. Według prognoz, w kolejnych latach będą one rosnąć o kilkanaście procent w skali roku. Niewykluczone również, że e-sport trafi wkrótce na igrzyska olimpijskie.
Naturalną koleją rzeczy e-sportowe rozgrywki trafiły również do oferty bukmacherów internetowych. Zakłady bukmacherskie na e-sport dostępne są nie tylko w ofercie STS czy Fortuny - selekcje na Dota 2, LOL, StarCraft czy CS:GO możecie również obstawiać w TOTALbet, BETFAN, eWinner czy PZBuk. U każdego operatora zakładów sportowych znajdziecie też liczne promocje na e-sport, co dowodzi jego ogromnej popularności.
Największe rekordy w e-sporcie
W e-sporcie, jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, liczy się przede wszystkim wynik. Nic więc dziwnego, że komputerowe rozgrywki, podobnie jak klasyczne sporty, mogą pochwalić się wieloma imponującymi rekordami!
Najwięcej osób jednocześnie biorących udział w grze
25 stycznia 2020 r. w Japonii – podczas lokalnego turnieju e-sportowego o nazwie RAGE Shadowverse – 6086 osób grało jednocześnie on-line w jedną z odmian gier karcianych. Jest to światowy rekord dotyczący liczby osób jednocześnie biorących udział w grze.
Pierwsza profesjonalna zawodniczka LoL
12 sierpnia 2015 r. Amerykanka Maria Creveling – znana również jako Remilia – została pierwszą na świecie profesjonalną zawodniczą League of Legends. Stało się to po tym, jak jej zespół Renegades zakwalifikował się do prestiżowego turnieju League of Legend Championship Series (LCS).
Maria gra na pozycji wsparcia w grze i wcześniej zdobyła uznanie gamerów, uzyskując najwyższą rangę (Challenger) w grze online dla wielu graczy. Po zakwalifikowaniu się to LCS Maria ogłosiła, że jej głównym celem było udowodnienie, że kobieta również może osiągnąć tak wysoki poziom w e-sportowej grze, by uczestniczyć w prestiżowym turnieju. Jak widać, udało jej się to!
Najmłodszy zwycięzca mistrzostw The International Dota 2
8 sierpnia 2015 r. Pakistańczyk Sumail Hassan Syed, znany również jako SumaiL, będąc członkiem zespołu Evil Geniuses (o którym jeszcze w tym tekście przeczytacie), został najmłodszym zwycięzcą mistrzostw The International Dota 2. W dniu triumfu jego drużyny w tej prestiżowej imprezie, urodzony w 1999 roku Sumail miał zaledwie 16 lat i 82 dni.
Warto dodać, że w tym turnieju Sumail zgarnął nagrodę w wysokości ponad miliona dolarów, co wówczas czyniło go najmłodszym gamerem z taką wygraną na koncie.
Najlepszy gracz w FIFA 2020
Najwyższy wynik w grze FIFA 2020 osiągnął Donovan Hunt, znany również jako Fnatic Tekkz. 9 marca 2020 r. wyliczono, że zgromadził w rankingu rekordowe 5420 punktów.
Niewiarygodne finansowe rekordy w e-sporcie
Jak już wspomniano, z każdym kolejnym rokiem w e-sporcie pojawiają się coraz większe pieniądze. W e-sport inwestują znane firmy, największe telewizje i inni biznesowi potentaci. Trend ten znajduje potwierdzenie w wielu finansowych rekordach e-sportowych.
Najwyższa nagroda za pierwsze miejsce w turnieju e-sportowym
W sierpniu 2017 r. drużyna Team Liquid wygrała siódme mistrzostwa The International Dota 2 Championships, które odbyły się w KeyArena Seattle. Za zwycięstwo zespół otrzymał ponad 10,8 mln dolarów, co jest jak dotąd najwyższą kwotą za pierwsze miejsce w turnieju e-sportowym w historii. Dokładnie ich wygrana wynosiła 10 862 683 $ i stanowiła część łącznej puli nagród w wysokości 24 787 916 $ - w 2017 roku była to największa pula nagród w e-sportowym turnieju. Team Liquid pokonał chińską drużynę Newbee w wielkim finale.
Warto wspomnieć, że w 2015 roku nagroda dla najlepszej drużyny w tym turnieju (również rozgrywanym w Seattle) wynosiła 6 634 661 $, a więc jak widać różnica na przestrzeni lat jest ogromna - w tak krótkim czasie wygrana powiększyła się o ponad 4 mln dolarów, co najlepiej świadczy o rosnącej wartości światowego rynku e-sportu. Wówczas nagrodę za pierwsze miejsce zgarnął pięcioosobowy zespół Evil Geniuses.
Najwyższa pula nagród w turnieju e-sportowym
Najwyższą pulą nagród w turnieju e-sportowym ponownie mogą się pochwalić mistrzostwa w The International Dota 2 Championships. Tym razem mowa o edycji z 2019 roku, rozgrywanej w hali Mercedez-Benz Arena w Szanghaju. Łączna pula nagród dla esportowych drużyn w tym turnieju wyniosła ponad… 27,9 mln funtów, czyli ponad 34,3 mln dolarów.
Wcześniej palma pierwszeństwa, jeśli chodzi o najwyższą pulę nagród w esportowym turnieju, również należała do Międzynarodowych Mistrzostw Dota 2. Edycja z 2015 była rekordzistą z pulą wynoszącą prawie 18,5 mln dolarów, a więc znów na przestrzeni zaledwie dwóch lat możemy zaobserwować ogromny wzrost.
Jak widać, międzynarodowe mistrzostwa w Dota 2 mają tendencję do bicia kolejnych rekordów jeśli chodzi o najwyższe pule nagród, nie jest więc wykluczone, że w kolejnych latach znowu usłyszymy o nich w kontekście rekordowych kwot, przeznaczonych na wygrane dla najlepszych e-sportowych drużyn świata.
Najwyższa indywidualna nagroda e-sportowca
W lipcu 2019 r. – po wygranej w pierwszym turnieju Fortnite World Cup rozgrywanym na Arthur Ashe Stadium w Nowym Jorku – szesnastoletni Amerykanin Kyle Giersdorf, znany jako Bugha, wzbogacił się o 3 mln dolarów. Była to jak dotąd najwyższa nagroda indywidualna dla e-sportowca w historii.
STS ma najwyższe kursy na e-sport w opcji pre-match i LIVE
Co ciekawe, w momencie zdobycia rekordowej wygranej Kyle był graczem w Fortnite zaledwie od dwóch lat - do tej kultowej e-sportowej gry zaprosił go ojciec, Glenn Giersdorf. Mimo krótkiego stażu Kyle ćwiczy bardzo intensywnie - po 6-8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Jak widać, konsekwencja się opłaciła!
Najmłodszy milioner wśród e-sportowców
Podczas Fortnite World Cup w 2019 r. padł również inny rekord. Piąte miejsce w finałach zajął wówczas Argentyńczyk Thago Lapp, znany też pod pseudonimem KinG. Otrzymał za to 900 tys. dolarów – w połączeniu z innymi wygranymi z tego sezonu Fortnite Champions Series, wzbogacił się o ponad 1 mln dolarów. Miał wtedy… 13 lat i 106 dni, co czyni go najmłodszym milionerem wśród e-sportowców.
Najlepiej zarabiająca e-sportowa drużyna
Od 20 lutego 2018 r. międzynarodowy zespół Team Liquid zgarnął niesamowitą kwotę nagród w wysokości aż 18 580 530 $ - ta suma pochodzi z wygranych w 1141 turniejach e-sportowych. Chociaż największe wygrane zespołu zostały zgarnięte na mistrzostwach The International 2017 Dota 2 w sierpniu 2017 roku (wspomniane już ponad 10,8 mln dolarów za wygraną z Newbee), team wygrał również duże nagrody w innych grach wideo, takich jak StarCraft II, Counter-Strike: Global Offensive, Quake, Heroes of the Storm i Hearthstone.
Team Liquid została założona jako organizacja esportowa w Holandii w 2000 roku. Obecnie w szeregach tej pod wieloma względami rekordowej drużyny znajdują się gracze z całego świata, w tym z Niemiec, Finlandii, Bułgarii i Libanu, a także z Jordanii, Wenezueli i Gibraltaru.
E-sport u legalnych bukmacherów
Rosnąca popularność e-sportu przejawia się oczywiście nie tylko w coraz większej liczbie zawodników i turniejów, w licznych transmisjach telewizyjnych czy poważnych pieniądzach dla graczy. E-sport stał się już pełnoprawną częścią oferty legalnych bukmacherów – zakłady wzajemne na e-sport mają w swojej ofercie właściwie wszyscy legalni operatorzy, w tym STS (TU więcej o esportowej ofercie STS), forBET, Totolotek czy eToto.
Co konkretnie można typować u legalnych bukmacherów? Ich oferta obejmuje zakłady przedmeczowe i LIVE na rozgrywki w najpopularniejszych grach esportowych, takich jak Dota 2, League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, FIFA czy Call of Duty. Z e-sportowych typów można oczywiście komponować dowolne kupony SOLO lub AKO, a zakłady na e-sport są dostępne do typowania przez strony www bukmacherów oraz w aplikacjach mobilnych.
Bonusy na e-sport
U wielu legalnych bukmacherów przygotowane są również bonusy i premie finansowe na e-sport, które dodatkowo zachęcają do typowania komputerowych rozgrywek na internetowych kuponach. Promocje na e-sport mogą przyjmować postać freebetu, czyli określonej kwoty pieniędzy, którą gracz otrzymuje od bukmachera na typowanie zakładów – najczęściej są to freebety od 10 do 50 zł (na e-sport można wykorzystać np. powitalne freebety u legalnych bukmacherów).
Inny możliwy bonus na e-sport to zakład bez ryzyka – gracz stawia wówczas kupon za swoje środki, ale jeśli okazuje się on nietrafiony, bukmacher zwraca mu stawkę. Ciekawą formę cashbacku na e-sport ma STS - Pewne 25 PLN na e-sport co tydzień to promocja, w ramach której za regularnie typowanie e-sportowych selekcji bukmacher każdego tygodnia zwraca nam 10% sumy przegranych zakładów, maksymalnie do 25 zł.
Cashback za obstawianie esportowych zdarzeń oferuje typerom również eWinner. W ramach mega promocji esport Defuse w eWinner możemy stawiać internetowe kupony AKO na CS:GO Dota 2 czy LOL bez ryzyka, bo w razie przegranej buk zwróci nam 100% stawki do 50 zł - i tak co poniedziałek! Z kolei TOTALbet ma dla graczy gwarancję najwyższych kursów na e-sport, więc jak widać przekrój akcji promocyjnych jest naprawdę duży.
Oczywiście u każdego legalnego bukmachera dostępny jest także bonus powitalny, czyli premia za założenie konta, którą można następnie przeznaczyć na typowanie zakładów e-sportowych.
Kod do najlepszych premii esportowych
Warto też pamiętać, że u wszystkich legalnych bukmacherów internetowych w Polsce działa wyjątkowy kod bonusowy LEGALSPORT. Wystarczy wpisać go w odpowiednie pole podczas rejestracji, a bonus na start od danego bukmachera zostaje odpowiednio powiększony. Na konto gracza trafiają wówczas dodatkowe pieniądze – pozwalają one typować e-sport częściej, co znacznie zwiększa szanse na wygraną!