Najdziwniejsze dyscypliny sportowe na świecie

19.11.2024, 06:43
Autor: A. Sawicka
Spis treści
Rozwiń
  1. Jakie są najdziwniejsze sporty?
    1. Sandboarding
    2. Piłka rowerowa
    3. Joggling
    4. Nietypowe sporty zimowe
    5. Wyścigi wózków bagiennych
    6. Wyścigi poduszkowców
    7. Flyball: sport z psami w roli głównej
    8. Walki zwierząt
  2. FAQ: sekcja pytań i odpowiedzi
Niektóre dyscypliny sportowe można uznać za naprawdę dziwaczne
Skibobbing to jedna z bardziej nietypowych zimowych dyscyplin sportowych Źródło: golopper.com

Sport jest nieodłączną cechą ludzkości i od zawsze wpisany jest w dziedzictwo praktycznie wszystkich narodowości. Ludzkość od samego początku poszukiwała wyzwań, stąd z takim zainteresowaniem zaczęto przyglądać się rywalizacji sportowej.

Najdziwniejsze sporty w ofercie buków
Załóż konto u dowolnego buka, odbierz bonusy i graj kupony

Oprócz najpopularniejszych dyscyplin, takich jak futbol czy koszykówka, e-sport czy siatkówka, na przestrzeni wieków powstały również mniej typowe, egzotyczne dyscypliny sportowe, które przez niektórych mogą być postrzegane wręcz jako dziwaczne. Mimo wszystko zbierają one spore grono fanów i zapewniają mega emocje. Jakie to sporty?

Jakie są najdziwniejsze sporty?

Sporty uważane za "dziwne" są uprawiane w różnych rejonach świata, przez przedstawicieli różnych narodowości, stąd też ich bogactwo. I tak w Kanadzie najpopularniejszą dyscyplina jest hokej, podczas gdy w Mongolii króluje łucznictwo. Niewątpliwie świadczy to nieograniczonej inwestycji człowieka w dziedzinę sportu kiedyś, jak i dziś.

Sandboarding

Jedną z oryginalniejszych dyscyplin sportowych jest sandboarding
Sandboarding Źródło: dragondune.com

Opisując nietypowe dyscypliny sportowe warto wspomnieć o sandboardingu, czyli sporcie, polegającym na poruszaniu się na desce po piaskowych zboczach. Ciekawostką jest fakt, że nawet w czasie II wojny światowej żołnierze, biorący udział w misjach w Afryce Północnej, w ten sposób umilali sobie wolny czas. Najczęściej korzystali wówczas z blach, pochodzących z rozbitego sprzętu wojskowego.

W latach późniejszych zaczerpnięto część rozwiązań dotyczących sprzętu ze snowboardingu, a dodatkowo zastosowano powierzchnię z materiału ceramicznego ze specjalnymi włoskami. Rozwiązanie to pozwoliło osiągać prędkości nawet do 100 km/h. Wraz z pojawieniem się Internetu dyscyplina zyskała na popularności, a od 1990 organizowane są Mistrzostwa Świata w kilku konkurencjach. Czołowe ekipy w sandboardingu pochodzą m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Australii, a w Europie z Niemiec i Francji.

Piłka rowerowa

Niewątpliwie bardzo oryginalną dyscypliną sportową jest także piłka rowerowa (cycloball). Jej początki sięgają lat 90. XIX wieku, a rozkwit tej dyscypliny przypadł na lata po I wojnie światowej. Początkowo stosowano w niej rowery o standardowej konstrukcji, obecnie są to specjalne pojazdy o skróconej ramie oraz wysoko umieszczonej kierownicy. Nie posiadają one również hamulców, a ich budowa umożliwia jazdę w przód i tył. Masa takiego roweru wynosi 13 kilogramów.

Sport został szczególnie spopularyzowany m.in. w Niemczech, Holandii i Austrii, dużą popularnością cieszy się też w Szwajcarii. Gra toczy się między dwiema drużynami, które w jej trakcie starają się wbić piłkę do siatki przeciwnika, używając do tego korpusu ciała lub koła roweru. Niedozwolone jest używanie rąk oraz nóg, które w momencie kontaktu z piłką muszą spoczywać na kierownicy oraz pedałach. Obecnie istnieją dwie odmiany tej dyscypliny, czyli trawiasta oraz halowa, które różnią się przepisami gry.

Joggling

Mało znaną dyscypliną sportową, którą spokojnie można uznać za dziwną, jest joggling, czyli bieg łączony z żonglowaniem 3 kulkami. Sport ten swoją nazwę zawdzięcza połączeniu dwóch słów – jogging oraz juggling. Zawody rozgrywane są na różnych dystansach – od 100 metrów aż po sztafety. W celu urozmaicenia konkurencji stara się wprowadzić żonglowanie pięciokulkowe. Co ciekawe, sport ten jest dość popularny, o czym świadczy istnienie zarówno europejskiej, jak i międzynarodowej federacji, a także organizowanie Mistrzostw Świata.

Nietypowe sporty zimowe

Jeżeli chodzi o dziwne dyscypliny zimowe, to warto tutaj wymienić skibobbing. Sport ten polega na zjeżdżaniu ze wzniesienia na pojeździe przypominającym rower lub niewielki skuter z płozami zamiast kół (tzw. skibob). Twórcą takiej konstrukcji był Anglik J.C. Stevens (1892 rok). Co ciekawe, podobne pojazdy wykorzystywane były przez górskich listonoszy w Szwajcarii. Skibob został opatentowany w 1952 roku, a dziewięć lat później powstała Międzynarodowa Federacja Skibobbowa. Od 1967 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w skibobbingu: obecnie rozgrywa się m.in. takie konkurencje jak slalom i slalom gigant oraz zjazd. W Polsce zainteresowanie skibobbingiem pojawiło się w latach 60. XX wieku, a od 1976 organizowane są Mistrzostwa Polski.

Wyścigi wózków bagiennych

Ciekawym rodzajem sportu są wyścigi wózków bagiennych, czyli specjalnie przygotowanych samochodów o dużych kołach. Zawody rozgrywane są na płytkich wodach parku Everglades na Florydzie oraz na bagnach w stanach Alabama i Luizjana. Biorą w nich udział pojazdy różnych klas (przypominające łodzie lub samochody wyścigowe) o wodoszczelnych karoseriach.

Wyścigi rozgrywane są na torze o długości 1 mili w kształcie „8″ z boksem technicznym (jak w Formule 1). Kierowcy muszą być pełnoletni i przestrzegać zasad bezpieczeństwa (obowiązek noszenia specjalnych kasków i zapinania pasów), a każdy pojazd musi posiadać specjalny wyłącznik, który odpowiada za zamknięcie układu paliwa i układu elektrycznego. Mistrzem świata zostaje uczestnik, który w danym roku uzyskał największą liczbę punktów mistrzowskich.

Wyścigi poduszkowców

Jeżeli chodzi o wyścigi na specjalnych konstrukcjach, to równie interesujące są wyścigi z wykorzystaniem jednoosobowych poduszkowców, które osiągają prędkość nawet do 140 km/h. Mogą one poruszać się zarówno po lądzie, jak i wodzie: jest to możliwe dzięki specjalnej budowie, ale również dzięki układowi napędowemu, który wprowadza pojazd w ruch poprzez zasysanie powietrza i wyrzucanie go w tył.

Wyrzucane powietrze skierowane zostaje na dół pojazdu, do specjalnego rękawa, który utrzymuje go nad powierzchnią. Manewrowanie poduszkowcem polega na skierowaniu powietrza w prawą lub lewą stronę rękawa. Pomysł takiej konstrukcji pojawił się już w 1716 roku, jednak pierwszym pojazdem tego typu była austriacka łódź torpedowa zbudowana dopiero 200 lat później. Jednak za prawdziwy początek istnienia współczesnego poduszkowca uznaje się rok 1955.

Pierwsze wyścigi poduszkowców odbyły się w 1964 roku w Australii. Od 1986 roku funkcjonuje Międzynarodowa Federacja Poduszkowców, a od 1998 jej europejski odpowiednik. Pod ich auspicjami od 1987 odbywają się Mistrzostwa Świata, a od 2000 – Mistrzostwa Europy. Wspomniane wyścigi odbywają się w kilku klasach, w tym m.in. w najszybszej Formule 1, Formule 2 czy Formule S. Wyścigi organizowane są na torach wodno-lądowych o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Warto tutaj jednak dodać, że szerokość toru musi uwzględniać ograniczenia w manewrowaniu pojazdem.

Flyball: sport z psami w roli głównej

Wśród nietypowych sportów można znaleźć flyball
Flyball jest interesującą, lecz mało znaną dyscypliną sportową
źródło: www.berwickodc.asn.au

Jak było wspomniane, w niektóre dyscyplinach sportowych głównymi bohaterami są zwierzęta. Tak jest m.in. w flyball’u w którym rywalizują ze sobą psie sztafety na torze przeszkód o długości 15,5 metrów. Wspomniany tor składa się z czterech płotków o różnej wysokości oraz specjalnego pudełka z dźwignią, która uwalnia piłkę tenisową. Psy pokonują tor przeszkód w obu kierunkach, z tym, że zaliczyć muszą każdy płotek, uwolnić piłkę z pudełka, złapać ją i wrócić z nią na linię startową (również pokonując płotki).

Następny pies wybiega na trasę po powrocie poprzedniego. Kary czasowe naliczane są za opuszczenie płotka, upuszczenie piłki oraz wbiegnięcie kolejnego psa na tor, zanim powracający przekroczy linię startową. Wygrywa ta sztafeta, której wszystkie cztery psy zaliczą bezbłędnie wyścig. Flyball powstał w latach 70. XX wieku w Kalifornii, w obecnie cieszy się ogromną popularnością m.in. w USA, ale także Belgii i Wielkiej Brytanii czy w Australii.

Walki zwierząt

Zwierzęta są uczestnikami także krwawych sportów. Jedną z takich odmian jest walka ptaków. Zawody spotykane są m.in. w Tajlandii oraz w Indiach, gdzie odbywają się one od kilkuset lat, np. w czasie festiwali Bihu z okazji święta plonów. W walkach uczestniczą tam słowiki, które łapane są kilka tygodni przed rozpoczęciem festiwalu. Aby wzbudzić odpowiedni poziom agresji u ptaków, na kilka dni przed walką karmi się je specjalną mieszanką, zawierającą marihuanę oraz sterydy ziołowe. W trakcie walki ptaki umieszczane są w klatce lub na arenie, otoczonej widzami.

Każdy z nich ma przywiązany do jednej nogi sznurek. Walka rozpoczyna się usunięciem ze środka areny kawałka banana, co powoduje złość u ptaków. Trwa ona do momentu, gdy jeden z ptaków zostanie powalony lub zraniony. Niejednokrotnie walkę kończy sędzia. Ze względu na brutalny rodzaj tego sportu (często dochodzi do śmierci zwierzęcia), rządy wspomnianych państw starają się go ograniczać. Co ciekawe, przez ten fakt, coraz częściej ptaki współzawodniczą ze sobą, ale nie w walce, a w konkursie śpiewu.

FAQ: sekcja pytań i odpowiedzi

1️⃣ Jakie są najdziwniejsze sporty na świecie?

Do grona najdziwniejszych dyscyplin sportowych zaliczyć można m.in. sandboarding, piłkę rowerową oraz joggling. Szczegóły w naszym powyższym tekście.

2️⃣ Czy bukmacherzy oferują zakłady na najdziwniejsze sporty świata?

Spora część sportów jest obłożona dochodowymi zakładami. Które to dyscypliny? Więcej informacji znajdziecie w naszym powyższym artykule.

Komentarze (0)
Skomentuj artykuł pt. Najdziwniejsze dyscypliny sportowe na świecie
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.