Niebezpieczne dyscypliny sportowe
Jakie dyscypliny sportowe są najbardziej niebezpieczne? Czy sporty ekstremalne można obstawiać u bukmacherów internetowych?
Uznaje się, że niebezpieczne dyscypliny sportowe w dużej mierze pochodzą z Nowej Zelandii. Na wymyślanie coraz to nowych ekstremalnych aktywności pozwala m.in. tamtejsza różnorodność geograficzna. W Polsce nie są one jeszcze powszechne, ale z roku na rok stają się coraz popularniejsze.
– Każdą dyscyplinę można tak zmodyfikować, by została zakwalifikowana do ekstremalnych. Najważniejszy więc wydaje się cel: uprawianie sportu nie dla rywalizacji czy pieniędzy, ale wrażeń – mówił Kazimierz Pawłowski, redaktor naczelny portalu 4risk.net zajmującego się sportami ekstremalnymi, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. – W Polsce nie mamy warunków do uprawiania wielu sportów ekstremalnych, a wyjazdy zagraniczne wiążą się z dodatkowymi opłatami – dodał.
Najciekawsze niebezpieczne dyscypliny sportowe
Jakie nietypowe dyscypliny sportowe zyskały na popularności w ostatnich latach? Spore grono zwolenników ma BASE jumping, czyli wykonywanie skoków spadochronowych z mostów, urwisk czy klifów. Jest to wyjątkowo niebezpieczna aktywność – szacuje się, że co roku podczas skoków ginie na całym świecie około 370 osób…
Jeśli tradycyjna jazda na nartach wydaje się nudna, spróbować można dyscypliny pod nazwą heli-skiing. Na czym ona polega? Na początek na locie helikopterem, który przenosi śmiałków na bardzo wysoko położone, ekstremalne zbocza gór, właściwie bez wytyczonych tras narciarskich. Z przypiętymi nartami wyskakuje się z helikoptera na zbocze i od razu zaczyna się z ogromną prędkością zjeżdżać w dół.
Do uprawiania niebezpiecznego sportu nie potrzeba czasem helikoptera – wystarczy do tego rower typu BMX. Wyczynowi sportowcy wykonują na BMX-ach niemalże cyrkowe akrobacje, jeżdżąc po rampach, skacząc na nich, robiąc piruety itp. Choć w porównaniu np. do heli-skiingu może to nie wydawać się bardzo ryzykowne, to jednak są to tylko pozory. Co roku na oddziały chirurgiczne trafia wielu miłośników BMX-ów z pęknięciami czaszki, złamaniami szczęki i innymi poważnymi obrażeniami.
W niektórych regionach świata surfing to bardzo popularna forma rekreacji. Może on jednak przybierać bardziej ekstremalną formę – mamy wówczas do czynienia z tzw. big wave surfing. Śmiałkowie potrafią surfować nawet po falach sięgających 30 metrów. Niestety, zdarzają się utonięcia.
Niebezpieczne sporty w zakładach bukmacherskich?
Niektóre niebezpieczne dyscypliny sportu można mierzyć – np. rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim jest Polak Marcel Korkuś, który w 2019 r. zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m. Nurkowanie odbyło się w naturalnym zbiorniku wody, której temperatura wynosiła 3 stopnie. Są to jednak bardzo nieliczne przypadki.
W zdecydowanej większości sporty ekstremalne nie mają w sobie nic ze współzawodnictwa z innymi osobami czy rywalizacji o jak najlepszy czas. Chodzi w nich bowiem o sam udział, pokonanie własnych słabości, poczucie adrenaliny. Ponieważ mają charakter niemierzalny, właściwie nie ma ich w ofercie bukmacherów – ani w Polsce (gdzie legalnych operatorów jest już 25, w tym STS, Fortuna, forBET czy Betclic - tu aktualna lista bukmacherów z licencją MF w Polsce), ani u bukmacherów zagranicznych.
Zakłady na kilkadziesiąt dyscyplin sportowych
Niewykluczone jednak, że kiedyś się to zmieni. Dyscypliną, w której istnieją przesłanki do opracowania oficjalnych zasad jest BMX – można by tam oceniać określone akrobacje pod kątem trudności, wartości technicznej itp. Gdyby tak się stało i zaczęto by organizować oficjalne zawody, legalni bukmacherzy mogliby rozważyć wprowadzenie odpowiednich zakładów wzajemnych. Na razie jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość i obstawiać inne mniej popularne dyscypliny dostępne u legalnych bukmacherów, takie jak krykiet lub golf.
Jakie sporty można obstawiać u bukmacherów?
Choć na razie ekstremalnych dyscyplin sportowych nie uświadczymy u bukmachera, nie oznacza to cale, że oferta koncesjonowanych buków ogranicza się tylko do najpopularniejszych sportów. Owszem, ok. 70% całej oferty tworzy piłka nożna, co wynika z faktu, że bezsprzecznie jest to najpopularniejszy sport na świecie. Ale oprócz piłki kopanej, koszykówki, hokeja czy siatkówki u koncesjonowanych operatorów znajdziemy też sporty mniej oczywiste, np. tenis stołowy, bandy, biathlon czy squash.
Możemy też obstawiać piłkę wodną, futsal czy floorbal, ogromną popularnością cieszy się też e-sport, o którym można wręcz powiedzieć, że stanowi przeciwieństwo ekstremalnych dyscyplin sportowych, bo uprawianie go sprowadza się - w pewnym uproszczeniu - do grania w gry komputerowe (TU więcej o ofercie esportowej u bukmacherów). Kto zaś lubi adrenalinę i szybkość, może obstawiać żużel czy zawody F1. Jak widać, oferta jest naprawdę rozbudowana, gracze mają więc w czym wybierać.
Bonusy bukmacherskie na sport
Każdy z polskich bukmacherów internetowych ma też dla graczy atrakcyjne bonusy i promocje bukmacherskie, dzięki którym w prosty sposób można zdobyć dodatkowe środki na typowanie. Mogą to być podwyższone kursy bukmacherskie na określone selekcje lub bonusy okazjonalne z okazji najważniejszych sportowych wydarzeń, takich jak rozgrywki Ekstraklasy, Ligi Mistrzów czy NBA.
Pierwsze bonusy na zakłady bukmacherskie można zdobyć od razu po rejestracji konta typerskiego (pamiętajcie, by przy zakładaniu konta wykorzystać kod LEGALSPORT, który działa u każdego legalnego buka i pozwala zdobyć wyższe pakiety powitalnych premii). Są to tzw. bukmacherskie bonusy powitalne dla nowych klientów, czyli forma nagrody, jaką operator przyznaje graczowi za założenie konta. Powitalne pakiety składają się za ogół z różnych bonusów - najczęściej ich podstawą są procentowe bonusy od wpłat (np. bonus 100% od depozytu, czyli wpłacasz 100 zł a drugie 100 zł otrzymujesz gratis), uzupełniane o darmowe zakłady bukmacherskie czy zakłady bez ryzyka przegranej. Takie bonusy można wykorzystać na typowanie dowolnych sportów - zarówno najpopularniejszych, jak i bardziej niszowych.