Nietypowe odmiany hokeja
Jak można rozgrywać mecze hokeja? Jakie odmiany - oprócz hokeja na lodzie - występują na świecie?
Hokej należy do rodziny gier zespołowych, w której głównym celem jest zdobycie bramki przeciwnika. Polega ona na popchaniu i uderzania małej piłki albo krążka za pomocą kija lub laski.
HOKEJOWE BONUSY ONLINE
Topowe promocje startowe na różne odmiany hokeja
Przez lata wyodrębniły się różne odmiany hokeja, i to zarówno te lokalne, jak i o znaczeniu międzynarodowym. Najpopularniejszym jest oczywiście hokej na lodzie, który wszedł nawet w poczet sportów narodowych, np. w Kanadzie.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także hokej na trawie, który zalicza się do najstarszych sportów świata. Warto jednak dłużej pochylić się nad jego bardziej nietypowi formami.
Hokej na jednokołowcach, a może pod wodą?
Jedną z ciekawych, a zarazem mało znanych odmian tego sportu jest hokej na jednokołowcach, czyli unicycle hockey – gra, której początki sięgają lat 70. XX wieku. W tym przypadku bramki zdobywa się za pomocą piłki, którą uderza się kijami (przeważnie te stosowane w hokeju na lodzie). Gra toczona jest przy użyciu zaopatrzonych w pedały jednokołowców na boisku o długości 35 – 45 metrów i szerokości 20 – 25 metrów.
Pole gry wydzielone jest bandami, które uniemożliwiają wyjazd unicyklem poza jego obręb. W grze biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny (mogą one być koedukacyjne), a dostępu do bramki może strzec każdy zawodnik z pola. W hokej na jednokołowcach gra się dwa razy po 15 minut, z pięciominutową przerwą. W przypadku braku rozstrzygnięcia wyniku zarządzana jest 10-minutowa dogrywka. Przewracający się gracz ma prawo kontynuować grę aż do chwili zetknięcia się ciała z ziemią.
Co ciekawe, na boisku obowiązuje zasada pierwszeństwa drogi (np. pierwszeństwo ma zawsze gracz z piłką). Zakazane jest m.in. zagradzanie kijem drogi innym graczom. Faule celowe skutkują co najmniej dwuminutowym wykluczeniem z boiska. Aby bramka została prawidłowo zdobyta, musi zostać strzelona tylko za pomocą kija. Co dwa lata odbywają się mistrzostwa świata w hokeju na jednokołowcach, w których udział biorą 24 drużyny klubowe.
Wśród topowych zespołów wymienia się przede wszystkim te niemieckie, jak np. z Bochum. Co istotne, to także w Niemczech prowadzone są rozgrywki ligowe. Niewątpliwie najbardziej nietuzinkową odmianą tego sportu jest hokej podwodny, czyli underwater hockey - zastosuj nasz kod promocyjny do bukmacherów i wykorzystaj mega bonusy na różne odmiany hokeja. Jego początki datowane są na 1954 rok w Anglii. Gra toczona jest na dnie standardowego basenu pływackiego (długość 20 – 25 metrów i szerokość 10 – 15 metrów) przez dwie sześcioosobowe drużyny (czterech rezerwowych). Mecz poprzedzony jest losowaniem stron i ułożeniem różowego krążka na dnie basenu.
Zawodnicy przed syreną początkową ustawiają się w szeregu na dnie basenu, z jedną ręką opartą o tylną ścianę basenu. Gra jest bezkontaktowa, dlatego zabronione jest odpychanie innych zawodników. Mecz trwa dwie połowy (po 15 minut). Za faule stosuje się kary indywidualne, polegające na wyeliminowaniu danego zawodnika z rozgrywki. Zawodnicy, oprócz m.in. czepków i strojów kąpielowych, używają także aparatów oddechowych do nurkowania podpowierzchniowego oraz masek płetwonurkowych.
Hokej podwodny szczególną popularnością cieszy m.in. się w Australii i Zimbabwe oraz we Francji, a pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportowej odbyły się w 1988 roku. Obecnie rozgrywa się je np. wśród kobiet i mężczyzn, ale także weteranów i juniorów. Dyscyplina zarządza jest przez Komisję Hokeja Podwodnego przy Światowej Konfederacji Działalności Podwodnej.
Hokej na łyżworolkach, a może na rolkach?
Wspominając o dziwnych odmianach hokeja na lodzie nie sposób zapomnieć o hokeju na łyżworolkach. Gra toczona jest na powierzchniach asfaltowych lub betonowych przed dwie pięcioosobowe drużyny. W tym wypadku używa się bramek oraz kijów jak w wersji lodowej. Jedyną różnicą jest krążek, którego rolę często pełni piłka o wielkości zbliżonej do tenisowej. Stosowany może być także specjalny krążek, który jednak zaopatrzony musi być w kulki typu łożyskowego. Jest to konieczne, aby poruszał on się swobodnie po powierzchni boiska.
Od 1995 roku odbywają się coroczne mistrzostwa świata w hokeju na łyżworolkach, rozrywane pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Sportów Wrotkowych. Co ciekawe, istnieje także odmiana hokeja, która jednak bardziej zbliżona jest do bandy. Mowa tutaj o hokeju na wrotkach, który rozgrywa się na boisku (najczęstsze jego wymiary wynoszą 40 metrów długości i 20 metrów szerokości) o nawierzchni twardej (drewnianej lub asfaltowej). W tym przypadku do gry używa się nie kijów, ale specjalnie zakrzywionych lasek oraz małej piłki.
Dobre typy na hokej na wrotkach znajdziecie w LVBET Polska
Oferta na różne odmiany hokeja jest na bieżąco uaktualniana
W skład każdej drużyny wchodzić może nawet 18 zawodników, przy czym na boisku może ich przebywać pięciu. Mecz składa się z połów po 25 minut każda. Ta dyscyplina sportowa powstała na początku XX wieku z połączenia hokeja i jazdy na wrotkach. Szczególną popularnością cieszy się m.in. w Holandii i Belgii, a od 1995 roku w konkurencji tej rozgrywa się mistrzostwa świata.
Na koniec, w ramach ciekawostki warto także wspomnieć o hokeju na piasku, który uprawiany był przede wszystkim w starożytnym Egipcie, o czym świadczą malowidła sprzed co najmniej 4 000 lat. Do dziś gra się w niego w Tunezji, w czasie lokalnych festynów i świąt. Sama gra zbliżona jest do hokeja na trawie. Uprawiana jest ona na boiskach piaszczystych przy użyciu kijów, wykonanych z gałęzi palmowych oraz piłki, która stworzona jest z włosia wielbłądziego.