Rekordowe osiągnięcia w MMA
MMA ma długą historię - zwrot "mixed martial arts" zostało po raz pierwszy użyte w 1993 r. przez reportera Howarda Rosenberga, który pisał relację z gali UFC dla "Los Angeles Times", jednak to nie jest początek dyscypliny.
Walki, w których stosuje się chwyty, uderzenia i techniki wywodzące się m.in. z boksu, kickboxingu, judo, zapasów, karate czy ju-jitsu, znane są o wiele dłużej niż historia stosowania ich oficjalnego określenia. Przyjmuje się bowiem, że współczesna MMA wywodzi się od organizowanych od lat 20. XX wieku w Brazylii turniejów vale tudo.
Do najpotężniejszych światowych federacji MMA, zajmujących się organizacją walk zawodowców, zalicza się m.in. UFC, Bellator MMA oraz ACA. W Polsce najbardziej znana jest oczywiście federacja KSW, która zorganizowała już kilkadziesiąt gal MMA w kraju i poza jego granicami, budując sławę takich zawodników, jak Mamed Khalidov, Jan Błachowicz czy Mariusz Pudzianowski.
Mówiąc o MMA w Polsce nie można zapominać o walkach w ramach gal FAME MMA - to niezwykle popularne starcia znanych youtuberów i celebrytów, dzięki którym rozpoznawalność tej dyscypliny znacznie wzrosła. Historia Mieszanych Sztuk Walki jest bardzo długa, tak więc sprawdźmy teraz, jak przekłada się ona na rekordy i indywidualne osiągnięcia.
Rekordy w MMA
W MMA – tak jak w każdym sporcie – liczy się przede wszystkim wynik: szybki nokaut, doskonała technika walki, świetne przygotowanie fizyczne. Nic więc dziwnego, że w sporcie tym miało miejsce kilka wydarzeń, które przeszły do historii. Jakie są najciekawsze rekordy świata w MMA i kto je ustanowił?
Rekordowy i najszybszy nokaut w MMA
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, najszybszy nokaut w historii MMA miał miejsce… 1,7 sekundy po rozpoczęciu walki przez sędziego! Do wydarzenia tego doszło 15 marca 2014 r. w Londynie, podczas walki w kategorii półśredniej między Mike’m Garretem a Samem Heronem. Dosłownie w ułamku sekundy Garret wyprowadził kopnięcie w głowę Herona, a rywal padł jak rażony gromem i nie był w stanie kontynuować (a właściwie nawet rozpocząć…) walki.
Nasza rekomendacja: Fortuna
Rekomendacja typerów: Fortuna
Dokładny czas jej trwania musiały pokazać telewizyjne powtórki – oficjalny werdykt to techniczny nokaut po 1,7 sekundy. Warto tu również wspomnieć o gali UFC 239 z lipca 2019 r. Odbyła się ona w Las Vegas, a jedną z walk było starcie Jorge Masvidala z niepokonanym dotąd Benem Askrenem. Masvidal ruszył na przeciwnika z impetem i od razu zaatakował go tzw. latającym kolanem. Askren nie zdołał zablokować kopnięcia i padł nieprzytomny na deski. Walka trwała… dokładnie 5 sekund.
Rekordy MMA - najdłuższa walka
Skoro była już mowa o najszybszych nokautach, czyli najkrótszych walkach, to teraz pora opisać tę najdłuższą. Odbyła się ona 1.05.2000 r. i trwała aż 90 minut! Wziął w niej udział Kazushi Sakuraba, japoński wrestler i zawodnik mieszanych sztuk walki oraz Royce Gracie, brazylijski mistrz ju-jitsu. Wcześniej Sakuraba w różnych innych turniejach wielokrotnie wygrywał z trzema braćmi Royce’a – Roylerem, Renzo i Ryanem. Pojedynek z Sakurabą był więc dla Royce’a sprawą osobistą, na prośbę obu odbywał się on na specjalnych zasadach, nie obowiązywał limit czasu, nie było punktacji, a jedynym możliwym rozstrzygnięciem był nokaut lub poddanie.
Przez sześć 15-minutowych rund obaj bezskutecznie starali się znokautować przeciwnika, a walkę zakończyła dopiero kontuzja Gracie’a – jak się okazało, na skutek licznych wyprowadzonych kopnięć naderwał ścięgno pod kolanem i pękła mu kość piszczelowa. Japończyk co prawda wygrał tę historyczną walkę i awansował do półfinału (była to gala rozgrywana w formie turnieju), ale w nim, po 15 minutach, został poddany przez swoich trenerów z powodu skrajnego wycieńczenia. Była to jego pierwsza porażka po czterech latach.
Najlepsza walka w historii MMA
O tytule najlepszej walki w historii mieszanych sztuk walki w plebiscycie zorganizowanym przez UFC w swoich mediach społecznościowych zdecydowali oczywiście kibice. Po długim głosowaniu uznali, że najlepszą walką MMA wszechczasów był drugi pojedynek Conora McGregora z Natem Diazem, napędzany nie tylko wielką machiną marketingową, ale także rzeczywistą niechęcia obu zawodników.
Przede wszystkim jednak obaj są wspaniałymi gladiatorami, co potwierdziło się na gali – po doskonałej do oglądania walce, przede wszystkim w stójce, decyzją sędziów wygrał McGregor, który tym samym zrewanżował się Diazowi za porażkę przez poddanie w pierwszej walce.
MMA - najciekawsze rekordy
Nie wszystkie rekordy w MMA muszą być jednak związane typowo z wynikami sportowymi. Mamy dla Was również kilka rekordowych ciekawostek. Kto najwięcej zarobił na walkach w formacie MMA i kto jest najstarszym zawodnikiem, biorącym udział w walkach? Zapraszamy do lektury!
Rekordowe zarobki w MMA
Tu zaskoczenia nie będzie. Na liście najbogatszych zawodników MMA niepodzielnie króluje Conor McGregor, który zarobił już dzięki walkom 85 mln dolarów. Na 2. miejscu w rankingu znajduje się Rorian Gracie z zarobkami rzędu 50 mln dolarów, który oczywiście zakończył już sportową karierę, a jest także współzałożycielem UFC.
25 mln dolarów dzięki MMA zarobił Kanadyjczyk Georges St. Pierre, dwukrotny zdobywca mistrzowskiego pasa organizacji UFC w wadze półśredniej z 2006 r i 2008 r. oraz wagi średniej z 2017 r. Trzykrotnie wybierany był przez kanadyjską telewizję Sportsnet sportowcem roku w swojej ojczyźnie.
Pierwszy mistrz w boksie i MMA
Bardzo często zdarza się, że karierę w MMA kontynuują byli bokserzy, zapaśnicy czy judocy. Pierwszą osobą posiadającą pas mistrzowski w boksie oraz mistrzostwo MMA była kobieta, Amerykanka Holly Holm. W latach 2006-2013 była posiadaczką pasa mistrzowskiego WBA w wadze półśredniej.
- najlepsze kursy na walki MMA,
- szeroka oferta zakładów na najważniejsze gale,
- intuicyjny panel do zawierania zakładów dla początkujących.
W 2015 roku wystąpiła już w gali UFC 193, podczas której sensacyjnie pokonała faworyzowaną przez bukmacherów, ekspertów i fanów mistrzynię Rondę Rousey przez kopnięcie w głowę na oczach prawie 70 tys. widowni, odbierając jej tym samym pas mistrzowski wagi koguciej.
Najstarszy zawodnik MMA
W Stanach Zjednoczonych co roku odbywa się wiele gal MMA organizowanych przez różne federacje. 20 lutego 2016 r. w Denver odbyła się gala SCL 48: Rivalry, która pewnie nie byłaby historycznym wydarzeniem, gdyby nie jedna z walk. W kategorii słomkowej zmierzyły się bowiem 24-letnia Laura Dettman i… 68-letnia Ann Perez de Tejada, która tym samym stała się najstarszym zawodnikiem kiedykolwiek walczącym na zasadach MMA. Niestety, debiut de Tejady zakończył się technicznym nokautem już w pierwszej rundzie.
Zakłady na MMA u legalnych bukmacherów
Zakłady na MMA mają w swojej ofercie właściwie wszyscy bukmacherzy w Polsce. W BETFAN można np. typować wyniki walk kolejnych gal organizowanych w USA przez UFC oraz starcia w ramach gal FEN czy KSW. Podobnie jest u bukmacherów Fortuna, Fuksiarz i Betclic. Dodatkowo w Betclic znaleźć można typy na walki odbywające się w ramach gal rosyjskiej federacji Absolute Championship Akhmat (ACA) czy czeskiej IAF Streetfighter.
Typy na MMA u wszystkich legalnych bukmacherów internetowych z TOP rankingu (TU aktualne zestawienie najlepszych bukmacherów online na 2024) dostępne są zarówno z poziomu witryn internetowych, jak i przez dopracowane aplikacje mobilne. Oczywiście, wszystkie starcia możecie obstawiać w formie pre-match i LIVE (na żywo), wrzucając na swoje internetowe kupony zarówno selekcje z rynków głównych, jak i szeroki wachlarz podtypów (m.in. liczbę rozpoczętych rund, czy dany zawodnik podda walkę bądź czy wygra przez KO/TKO lub przez dyskwalifikację).
Bonusy na MMA u legalnych bukmacherów
W ofercie polskich legalnych bukmacherów znaleźć można nie tylko szeroki wybór zakładów na poszczególne gale. Gracze korzystać mogą także z rozmaitych bonusów, dzięki którym typowanie rozstrzygnięć walk jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Poniżej wybraliśmy dla Was najlepsze bonusy pod typowanie MMA.
Oczywiście, aby odblokować każdy powyższy darmowy i ekskluzywny bonus na Mieszane Sztuki Walki, należy podczas bezpłatnej rejestracji u buka podać afiliacyjny kod promocyjny. Jaki kod promocyjny do bonusów na MMA jest najlepszy? U każdego legalnego bukmachera w Polsce działa nasz kod bonusowy LEGALSPORT, który można wykorzystać do powiększenia bonusów na MMA.
Jego działanie jest bardzo proste – wystarczy wpisać go lub wkleić w odpowiednie pole podczas rejestracji, a bonus na start od konkretnego bukmachera zostaje automatycznie podniesiony. Gracz zyskuje dzięki temu darmowe dodatkowe pieniądze, które pozwalają typować wyniki walk MMA jeszcze częściej!