Rekordy świata w piłce nożnej
Najstarsze wzmianki o piłce nożnej pochodzą już z XII wieku, a pewne elementy tego sportu odnotowano nawet w trzecim stuleciu przed naszą erą, co pokazuje, że ten sport jest z nami niemal od zawsze.
Zdumiewać zatem nie powinien fakt, że przez te wszystkie lata w futbolu padały rekordowe osiągnięcia, które kolejno ustępowały miejsca nowym i bardziej zaskakującym wynikom. I mamy na myśli nie tylko indywidualne osiągnięcia poszczególnych graczy, ale również zdobycze zespołowe.
Fantastyczne rekordy, które regularnie są ustanawiane przez sportowców w piłce nożnej cieszą się tak dużą popularnością, że część z nich można z wyprzedzeniem obstawiać nawet u koncesjonowanych operatorów online za benefity bez wpłaty.
Robi się to na takiej zasadzie: rekord piłkarski X zostanie lub też nie zostanie pobity do dnia Y. Ale wracając do sedna sprawy. Jakie rekordy wiążą się z piłką kopaną i czego dokładnie dotyczą? Które z nich dotyczą meczów, a które poszczególnych drużyn i zawodników?
Najszybszy gol
Drużyny o pokonanie bramkarza rywali walczą przez 90 minut. Czasami jednak szczęście lub zbieg okoliczności sprawia, że gole zdobywane są już na samym początku meczu. Tak było m.in. w spotkaniu pomiędzy Belgią a Gibraltarem w 2016 roku. Pojedynek rozegrany został w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Rosji. W spotkaniu tym Christian Benteke na pokonanie bramkarza przeciwników potrzebował zaledwie ośmiu sekund!
Według UEFA był to najszybciej strzelony gol w całej historii oficjalnych rozgrywek międzypaństwowych. Co ciekawe, nie jest to jednak rekord Guinnesa. Ten padł bowiem w 2011 roku, kiedy to Michaił Osinow strzelił bramkę już w drugiej sekundzie spotkania. Rosyjski piłkarz dokonał tego niesamowitego wyczynu w pojedynku Mitosa Nowoczerkask z Olimpią Gelendżik – zaraz po pierwszym gwizdku trzydziestosześcioletni zawodnik zdecydował się na uderzenie, które zaskoczyło bramkarza rywali.
Łowca bramek
Wspominając o rekordach w piłce nożnej, nie sposób ominąć tego dotyczącego "autora" największej liczby bramek. Tytuł ten należy do Pelégo (Edson Arantes do Nascimento), który przez wielu uważany jest za najlepszego piłkarza Brazylii, a nawet i świata. Z tą tezą zawsze można polemizować, ponieważ wybór tego jednego zawodnika jest sprawą subiektywną. Dla jedynych Bogiem futbolu jest Pele, a dla drugich Diego Armando Maradona.
Znajdą się również tacy, którzy cenią i wychwalają Garrinchę, czyli Manuela Francisco dos Santosa, czy też Michela Platiniego. Nie zmienia to jednak faktu, że jeden z rekordów należy właśnie do niego – na przestrzeni całej swojej kariery Brazylijczyk strzelił aż 1281 bramek, do czego potrzebował 1362 meczów. Należy tutaj nadmienić, że statystyki dotyczące liczby goli różnią się w zależności od źródeł.
Bramka goni bramkę
Największą liczbę strzelonych bramek w historii zobaczyli kibice na Madagaskarze w 2002 roku. Wtedy to w najwyższej klasie rozgrywkowej drużyna AS Adema podejmowała na własnym boisku SOE Antananarivo i pokonała gości aż 149:0. Co jednak istotne, piłkarze gospodarzy nie zdobyli żadnej z tych bramek – wszystkie strzelili je ich przeciwnicy z Stade Olympique l’Emyrne, którzy wybrali właśnie taki sposób protestu przeciwko decyzji sędziów. Według relacji świadków, po każdym wznowieniu piłki goście kierowali ją do własnej bramki, a przeciwnicy jedynie patrzyli z niedowierzaniem na taki obrót spraw.
Jeśli chodzi o polskie podwórko, to i tutaj padały rekordy liczby bramek, przy czym strzelane były one już przez przeciwników. W tym zakresie najwyższa wygrana należy do drużyny Wybrzeże Rewalskie Rewal, która w 2021 roku w spotkaniu ligowym ograła Pomorzanina Nowogard aż 53:0. Wcześniejsze rekordy należały odpowiednio do ekipy KS Chełmek, która w spotkaniu Pucharu Polski w 2014 roku ograła LKS Skidziń aż 35:0, oraz Szczakowianki Jaworzono, która w 2008 roku rozgromiła Tęczę Błędów 34:0.
Mecz życia
W futbolu zdarzają się sytuacje, w których bohaterem meczu zostaje jeden zawodnik. Najczęściej dochodzi do tego na skutek jakiegoś wyczynu strzeleckiego. A takim pochwalić się może np. Robert Lewandowski, który w 2015 roku w meczu niemieckiej ekstraklasy z Wolsfburgiem w zaledwie dziewięć minut zaliczył aż pięć trafień, do tego wchodząc z ławki rezerwowych.
Czasami dochodzi jednak do wyczynów wręcz nie z tej ziemi, o czym najlepiej świadczy przykład z 2014 roku, kiedy to piłkarz Kongo United Yanick Djouzi Manzizila w pojedynku z Balrog Botkyrka Sodertaelje strzelił aż 21 goli (ostateczny wynik meczu to 30:0).
Rekordy w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Europy
W historii Ligi Mistrzów UEFA zapisał się także polski klub, a dokładnie Legia Warszawa - wielokrotny mistrz naszego kraju. W fazie grupowej Champions League w 2016 roku mierzyła się ona z Borussią Dortmund. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 8:4 dla niemieckiej ekipy, co dziś stanowi rekord zdobytych bramek w jednym starciu tego turnieju, który rozgrywany jest na Starym Kontynencie.
Jeśli chodzi o najszybciej strzelonego gola, to tutaj rekordzistą pozostaje były napastnik Bayernu Monachium Roy Makaay, który w 2007 roku, na pokonanie bramkarza Realu Madryt potrzebował zaledwie 10,02 sekundy.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o najlepszych osiągnięciach, ale na płaszczyźnie indywidualnej. Leo Messi, reprezentant Argentyny, oraz Adriano, a więc gracz rodem z Brazylii, to do tej pory jedyni piłkarze, którzy zdołali strzelić po pięć bramek w jednym spotkaniu. W zestawieniu tym zabraknąć nie mogło także największego rywala asa Barcelony, czyli Cristiano Ronaldo, do którego z kolei należy rekord pod względem liczby bramek w jednym sezonie Ligi Mistrzów – w edycji 2013/2014 strzelił on ich aż 17.
Polski akcent w futbolowych rekordach świata
Wśród rekordów w piłce nożnej znajdują się również te, które padły przy udziale naszych rodaków. Mowa tutaj dokładnie o Arturze Borucu, grającym wówczas w barwach Southampton. Do opisywanej sytuacji doszło w 2013 roku, kiedy jego zespół mierzył się z Stoke City.
Wówczas to bramkarz rywali Asmir Begović wybił piłkę z własnego pola karnego z taką siłą, że ta pokonała długość boiska (a dokładnie 91,9 metra) i po koźle przed polem karnym po przeciwnej stronie wpadła do siatki strzeżonej przez Polaka. Do chwili obecnej jest największa odległość, z jakiej kiedykolwiek zdobyto bramkę. Warto na koniec dodać, że przy wspomnianej akcji swoje znaczenie miał silny wiatr, który kompletnie zmienił trajektorię lotu futbolówki.
FAQ
⚽ Kto strzelił najwięcej bramek w ciągu roku?
Rekordzistą w ilości strzelonych goli w jednym roku jest Lionel Messi. Zdobył 91 bramek w 69 meczach piłkarskich, grając w barwach FC Barcelony i reprezentacji Argentyny. Argentyńczyk w 2012 roku pobił rekord Gerda Müllera z 1972 roku (85 bramek dla Bayernu). Szczegóły znajdziecie w naszym powyższym tekście.
⚽ Jaki jest rekordowy freebet na zakłady sportowe?
Najlepszy bonus bez depozytu za oferuje TOTALbet Zakłady Bukmacherskie. Premię można przeznaczyć na typowanie piłki nożnej, e-sportu w zakładach na żywo i przedmeczowych.
⚽ Kto jest rekordzistą wśród piłkarskich trenerów?
Najwięcej trofeów podczas 27 lat w Manchesterze United zdobył sir Alex Ferguson. To 49 pucharów i tytułów - do dziś niepobity wyczyn trenerski.