Siatkarskie rekordy świata i Polski
Rekordowe zwycięstwo, największa ilość punktów, najszybszy serwis - najciekawsze rekordy w piłce siatkowej na świecie i w Polsce.
- Największe rekordy w piłce siatkowej
- Rekordowe zwycięstwo
- Największa ilość punktów
- Najszybszy serwis
- Najwięcej spotkań rozegranych w reprezentacji i najwięcej medali
- Dziwne, śmieszne, ciekawe rekordy w siatkówce
- Największa liczba odbić jednocześnie
- Rekord długości trwania spotkania
- Rekord w ilości przebić piłki
- Siatkówka u bukmacherów
Siatkówka jako dyscyplina sportowa ma już całkiem solidną historię. Reguły gry w piłkę siatkową zostały opracowane przez amerykańskiego nauczyciela wychowania fizycznego Williama G. Morgana, a pierwsze pokazowe spotkanie miało miejsce 9 lutego 1895 roku.
Potrzeba było jednak jeszcze pół wieku, aby ów sport na stałe zagościł na wielkich imprezach. Pierwsze zawody o randze globalnej odbyły się w 1949 roku i były to Mistrzostwa Świata Mężczyzn. Trzy lata później wystartowały Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet. Do Polski gra zawitała w 1919 roku, a pierwsze mistrzostwa kraju odbyły się w 1929 roku w Warszawie.
Największe rekordy w piłce siatkowej
To, co najbardziej nakręca emocje związane ze sportem, to wszelkiego rodzaju rekordy i przekraczanie granic. Poniżej zebraliśmy najlepsze osiągnięcia związane z siatkówką. Pod lupę wzięliśmy tylko wyniki, które otrzymano na największych imprezach sportowych, np. Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich - a więc takich, które z powodzeniem możecie obstawiać u bukmacherów internetowych (TU ranking buków online na listopad 2024).
Rekordowe zwycięstwo
Wystarczyły ledwie trzy sety, żeby w meczu grupy C w Mistrzostwach Świata w Bari w 2018 roku Rosjanie wygrali z Tunezją (3:0). Nie to jednak czyni owo spotkanie wyjątkowym. Druga część wydarzenia zakończyła się rezultatem 25:6 – było to największe zwycięstwo w secie w historii w spotkaniu z taką rangą. Pomimo tego, że ostatecznie Rosja zajęła szóste miejsce, wynik spotkania z Tunezją na trwale zapisał się w pamięci widzów.
5050 PLN na start + gra bez podatku 24/7
Poprzedni rezultat należał do Stanów Zjednoczonych, które w 2014 roku pokonały Portoryko (3:0) podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Polsce. Znów miało to miejsce w drugim secie, który zakończył się wynikiem 25:8.
Największa ilość punktów
Wszyscy wiemy, że Igrzyska Olimpijskie to największa sportowa impreza. Każda dyscyplina, która mieści się w jej programie, to nie tylko okazja, żeby pokazać światu swoje umiejętności i formę, lecz również doskonałe miejsce do pobicia rekordu. 2 sierpnia 2012 roku na XXX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie padł jeden z takich historycznych wyników. W fazie grupowej, podczas spotkania pomiędzy Niemcami a Serbią, Georg Grozer ustanowił rekord liczby zdobytych punktów. Reprezentant Niemiec zebrał ich aż 39.
Cztery lata później, na olimpiadzie w Rio, polski sportowiec Bartosz Kurek uzyskał 36 punktów w jednym spotkaniu. Ten wynik padł w meczu z Rosją. Co prawda, nasza drużyna go przegrała, jednak imponujące osiągnięcie uplasowało Polaka na drugim miejscu w tej kategorii do tej pory.
Najszybszy serwis
Prędkość serwisu zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju piłki, ciśnienia powietrza wewnątrz oraz sprawności i techniki gracza. Obecnie na największych imprezach obowiązują ścisłe wytyczne Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), dotyczące fizycznych aspektów samej piłki. Z tego względu nie jest możliwe (lub prawie niemożliwe) posyłanie jej przy serwisie ze zbyt dużą prędkością – ponad 130 km/h.
BETFAN ma najlepsze kursy na siatkówkę pre-match i LIVE
Wpływ na pomiar ma także samo urządzenie, które go dokonuje, aktualnie nie ma jednak ustalonych wytycznych, które określałyby, jakie standardy ma spełniać taki sprzęt. Innymi słowy, nie istnieje „oficjalny”aparat, który mógłby mierzyć tę prędkość i jednocześnie dawać wiążące wyniki, respektowane w każdym spotkaniu.
Przy prędkościach ponad 120km/h piłka jest prawie niewidoczna. Gracz, w którego kierunku mknie taki pocisk, może liczyć jedynie na wyuczony odruch – nie ma szans, by „przemyśleć” sposób odbicia piłki.
Nieoficjalnym rekordem świata może się poszczycić siatkarz reprezentacji Bułgarii Matej Kazijski. Podczas finału Pucharu Włoch, w trakcie którego grał w barwach Trentino, posłał piłkę na drugą stronę siatki z prędkością 132 km/h. Ponieważ ów wynik osiągnął podczas spotkania, w którym grano nieco „szybszą” piłką, z tego względu rezultat uznawany jest tylko nieoficjalnie.
TOTALbet | Fortuna | STS | LVBET | forBET
Obecnie przyjmuje się, że najszybszy serwis należy do niemieckiego siatkarza węgierskiego pochodzenia, Georga Grozera (tego samego, który ma na swoim koncie rekordową liczbę punktów zdobytych podczas jednego spotkania) - podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku, rozgrywanych w Polsce, uzyskał on prędkość serwisu równą 131 km/h.
Z kolei najszybszym serwującym w naszych barwach jest - również wspomniany już przy okazji rekordów punktowych - Bartosz Kurek, który może pochwalić się wynikiem na poziomie 122 km/h.
Najwięcej spotkań rozegranych w reprezentacji i najwięcej medali
Polska kadra siatkarska należy do najlepszych na świecie. Medale zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata oraz Europy zarówno w wydaniu męskim, jak i żeńskim mogą zapełnić niejedną ścianę. Najwięcej meczy rozegranych w polskiej kadrze ma na swoim koncie Piotr Gruszka – przez szesnaście lat brał udział w 450 spotkaniach. Na drugim miejscu plasuje się Piotr Zagumny, który uczestniczył w 427 meczach na przełomie osiemnastu lat. W żeńskiej kadrze w największej liczbie spotkań wzięła udział Magdalena Śliwa (359 przez siedemnaście lat).
W liczbie zdobytych medali przodują Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski oraz Halina Tomaszewska-Lenkiewicz. Wszyscy ci reprezentanci zdobyli po siedem krążków na najważniejszych imprezach międzynarodowych.
Dziwne, śmieszne, ciekawe rekordy w siatkówce
W tej kategorii zebraliśmy osiągnięcia, które podchodzą bardziej pod rekordy Guinnessa i powinny być traktowane jako ciekawostki, a nie jak oficjalne osiągnięcia sportowe.
Największa liczba odbić jednocześnie
Zaczniemy od polskiego akcentu. 24 sierpnia 2017 roku 1804 osoby przez 10 sekund jednocześnie podbijały piłkę siatkową. Całe wydarzenie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie i zakończyło się pobiciem rekordu Guinnessa.
Rekord długości trwania spotkania
Kolejnym osiągnięciem, które na stałe wpisało się w piłkę siatkową i zostało uzyskane przez rodzime zespoły, jest rekord Guinnessa w długości trwania meczu. 5420 minut na boisku (ponad 90 godzin), 224 sety i końcowy rezultat 143:81 – to oficjalne wyniki spotkania, które rozpoczęło się 30 maja 2012 roku w miejscowości Jastrowie (woj. wielkopolskie). Brały w nim udział zespoły „Zieloni” i „Pomarańczowi”, a całe wydarzenie miało charakter charytatywny.
Powitalny cashback 155 PLN bez obrotu
Z bardziej oficjalnych rezultatów w tej kategorii należy wymienić także rekord, który ustanowiły reprezentacje Polski i Włoch w Siatkarskiej Lidze Narodów. Całe spotkanie trwało ponad trzy godziny i zakończyło się wynikiem 3:2 dla naszych siatkarzy. Pobity rekord dotyczył najdłużej trwającego tie-breaku, który zakończył się dopiero po wymianie 48 piłek.
Rekord w ilości przebić piłki
Rekord Polski w kategorii „najwięcej odbić piłki siatkowej jeden po drugim”został ustanowiony w niedzielę 9 kwietnia 2017 roku w katowickim Spodku. 170 razy udało się przebić piłkę, którą w ruch jako pierwszy wprawił reprezentant Polski Piotr Gruszka.
Siatkówka u bukmacherów
Siatkówka to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce - pod względem popularności przebija ją tylko piłka nożna i koszykówka. Polska siatkówka przyciąga kibiców na mecze i przed telewizory, fani tego sportu również chętnie stawiają zakłady bukmacherskie na piłkę siatkową online.
Zwłaszcza, że oferta bukmacherów internetowych na siatkówkę jest naprawdę bardzo rozbudowana i obejmuje mnóstwo selekcji możliwych do obstawiania zarówno w opcji LIVE, jak i przedmeczowej. Gracze na swoje kupony SOLO i AKO mogą wrzucać m.in. typy na wynik meczu, sumę punktów i dokładny wynik, ale też selekcje handicapowe czy zakłady na ilość punktów danego zawodnika. Rozbudowaną ofertę typów i podtypów na siatkówkę znajdziecie nie tylko u bukmacherów z TOP rankingu operatorów internetowych, a więc w STS, Fortunie, BETFAN czy forBET, ale również w eWinner, PZBuk czy w TOTALbecie.
Jeśli chodzi o najczęściej typowane wydarzenia siatkarskie, to prym wiodą oczywiście spotkania rozgrywane w ramach polskiej Plus Ligi, uważanej za jedną z najlepszych w Europie. Gracze chętnie obstawiają też mecze włoskiej Serie A i innych lig europejskich, a także rozgrywki międzynarodowe - Ligę Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge - i Mistrzostwa Świata oraz Puchar Świata.
Bonusy na piłkę siatkową
Ze względu na ogromną popularność siatkówki, bukmacherzy internetowi z okazji najważniejszych wydarzeń siatkarskich aktywują dla typerów liczne promocje bukmacherskie, umożliwiające typowanie piłki siatkowej bez ryzyka, z podwyższonymi kursami lub nawet za darmo (freebety na siatkówkę).
Takie promocje skierowane są do wszystkich typerów, którzy posiadają aktywny profil do obstawiania u danego buka. Wystarczy spełnić warunki regulaminowe danej akcji bonusowej, by typować siatkówkę na preferencyjnych warunkach.
A jeśli nie masz jeszcze konta do obstawiania, ale chciałabyś skorzystać z promocji na siatkówkę? Wraz z profilem typerskim możesz aktywować tzw. bonusy powitalne dla nowych graczy, które zapewniają dodatkowe środki na zakłady bukmacherskie już na starcie. To bonusy od depozytu sięgające nawet 5000 zł, a także zakłady bez ryzyka czy darmowe bonusy bez wpłaty.
Kod do extra premii na siatkówkę
Pakiety powitalnych benefitów finansowych na start są naprawdę imponujące, a można je dodatkowo powiększyć. Wystarczy przy rejestracji wykorzystać najlepszy kod afiliacyjny LEGALSPORT - wystarczy wpisać go lub wkleić w panelu rejestracyjnym. Co ważne, kod promocyjny LEGALSPORT działa u każdego legalnego bukmachera internetowego, zapewniając ponadstandardowe pakiety nagród pieniężnych na typowanie siatkówki i innych sportów.
Co można zyskać z kodem do bonusów? W TOTALbet extra freebet 10 zł, który powiększa standardową paczkę darmowych zakładów do 50 zł (plus do tego bonus od wpłaty do 5000 zł), w forBET - trzy dodatkowe bonusy na łączną kwotę 120 zł, w Fortunie podwyższenie cashbacku ze 100 zł do 125 zł, a to tylko niektóre z propozycji. W poniższej tabeli znajdziecie informacje, ile możecie zyskać dodatkowo, rejestrując się z użyciem kodu.
Zakłady bukmacherskie |
Bonus za kod promocyjny |
Kod na 2024 |
---|---|---|
STS Zakłady Bukmacherskie |
1259 zł (+59 zł ekstra) |
|
Fortuna Zakłady Bukmacherskie |
1145 zł (+25 zł ekstra) |
|
forBET Zakłady Bukmacherskie |
2120 zł (+120 zł ekstra) |
|
Totolotek Zakłady Bukmacherskie |
574 zł (25 zł ekstra) |
|
LVBET Zakłady Bukmacherskie |
1570 zł (+20 zł ekstra) |
|
eWinner Zakłady Bukmacherskie |
1170 zł (+20 zł ekstra) |
|
PZBuk Zakłady Bukmacherskie |
200 zł bez ryzyka |
|
Totalbet Zakłady Bukmacherskie |
5050 zł (+10 zł ekstra) |
|
Betclic Zakłady Bukmacherskie |
550 zł (+50 zł ekstra) |
|
eToto Zakłady Bukmacherskie |
200 zł |
|
Betfan Zakłady Bukmacherskie |
3100 zł (+100 zł ekstra) |
Wszystkie powitalne pakiety nagród możecie bez problemu wykorzystać na typowanie siatkówki - zwłaszcza, że zarówno w STS, Fortunie czy TOTALbet, jak i w eWinner, BETFAN czy PZBuk znajdziecie naprawdę rozbudowaną ofertę siatkarskich typów i podtypów.