Co zmieniła nowa ustawa hazardowa?
Według szacunków Ministerstwa Finansów, zmiana przepisów w ciągu najbliższych 10 lat może przynieść dodatkowe wpływy do budżetu wynoszące nawet 15 mld zł.
Zapisy nowej ustawy hazardowej dotknęły m.in. popularnych „jednorękich bandytów”, turnieje gry w pokera, a także zakłady sportowe. Jeśli chodzi o automaty do gry, oprócz kasyn mogą one stanąć również w przystosowanych do tego lokalach, o ile ich właściciele otrzymają .
Określono, jaka musi być odległość tego typu lokali od kościołów czy placówek wychowawczych, wprowadzono obowiązek monitorowania, zabezpieczania i podłączania automatów do systemu, do którego dostęp ma urząd skarbowy.
Turnieje pokerowe mogą być organizowane zarówno w kasynach, jak i innych miejscach przez podmioty bez licencji. Tu jednak postawiono warunek, że wartość nagród nie może być wyższa niż 2 tys. zł. Największe zmiany dotknęły jednak branży zakładów sportowych.
Zakłady sportowe po zmianie ustawy hazardowej
Zgodnie z zapisami nowej ustawy hazardowej (tu tekst jednolity), firmy chcące oferować Polakom usługę obstawiania zakładów sportowych – czy to stacjonarnie, czy przez Internet – muszą posiadać wydawaną przez Ministerstwo Finansów licencję (aktualnie w Polsce licencję posiada 25 podmiotów, w tym: STS, Totalbet, Milenium, Betfan, Fortuna, eWinner czu eToto; w kolejce czeka Unibet i Bet At Home). Legalny jest także Betclic Polska (pisaliśmy o tym w artykule na ten temat).
Jej otrzymanie jest równoznaczne ze zgodą firmy bukmacherskiej na opłacanie określonych podatków – m.in. 12% podatku od obrotu oraz 19% podatku CIT. Aby otrzymać formalną zgodę MF, bukmacherzy muszą również m.in. posiadać odpowiednią formę organizacyjną (spółka z o.o. lub spółka akcyjna) oraz weryfikować wiek i tożsamość graczy w celu zapewnienia im maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.
Część operatorów zakładów bukmacherskich, którzy nie posiadali koncesji resortu finansów, jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów wycofała się z Polski. Pozostali zostali wpisani do utworzonego na mocy ustawy Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który prowadzi Ministerstwo Finansów. Zgodnie z przepisami, w ciągu 48 godzin od zgłoszenia takiej strony dostawca Internetu musi ją zablokować, a zakaz współpracy obowiązuje również dostawców usług płatniczych.
Użytkownik, który trafi na tego typu serwis zostaje automatycznie przekierowany do witryny Ministerstwa Finansów i poinformowany, że jest ona nielegalna (zrzut komunikatu ze strony www.finanse.mf.gov.pl obok). Obecnie na „czarnej liście” resortu znajduje się już blisko 1100 domen.