Czy polska ustawa hazardowa jest zgodna z prawem unijnym?
Odniesienie do prawodawstwa unijnego.
Zgodność polskiego ustawodawstwa z prawem unijnym jest wymogiem, którego nie można bagatelizować.
Znowelizowana ustawa hazardowa wprowadziła od 1 kwietnia 2017 r. szereg restrykcji, związanych z prowadzeniem działalności w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.
Zmiany dotyczą zakładów bukmacherskich przez Internet, co godzi w interesy zagranicznych podmiotów, pragnących prowadzić swą działalność bukmacherską na terenie Polski. Kwestionują one polskie przepisy jako naruszające zasadę swobody świadczenia usług: zrobiła tak m.in. firma bukmacherska bet-at-home.
Zagraniczni bukmacherzy kwestionują czy polska ustawa hazardowa jest zgodna z prawem unijnym
Kwestią, która może doprowadzić do pozwu przeciwko Polsce, jest zakres wymogów, jakie muszą spełniać zagraniczne podmioty, pragnące prowadzić działalność hazardową w naszym kraju. Zgodnie z art. 7a ustawy o grach hazardowych, działalność polegająca na urządzaniu gier hazardowych może być prowadzona wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo w formie spółek działających na zasadach właściwych dla tych spółek, mających siedzibę na terenie państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Ponadto charakter prowadzonej działalności musi zostać zatwierdzony w regulaminie, udzielonej koncesji lub zezwoleniu, wydawanym przez Ministerstwo Finansów. Koniecznym jest również ustanowienie przedstawiciela lub oddziału oraz posiadanie kapitału zakładowego w ustalonej wysokości.
Podmioty niespełniające powyższych wymogów trafiają do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą (www.hazard.mf.gov.pl). Głównym zarzutem firm, w tym także oferujących zakłady sportowe, jest nieudzielanie koncesji przez Ministra Finansów ze względów formalnych. Zagraniczne spółki, które nie uzyskają koncesji, nie mogą legalnie organizować zakładów bukmacherskich, co oznacza, że Polacy nie mogą korzystać z ich stron internetowych.
Firma bet-at-home, zajmująca się głównie oferowanie zakładów sportowych, od 28 listopada 2017 r. figuruje w tym Rejestrze, w związku z czym nie może zgodnie z prawem udostępniać swych usług graczom, mieszkającym na terytorium RP. Na skutek polskich regulacji nie czerpie zatem zysków z prowadzenia swej działalności w Polsce, co ogranicza jej dochody.
Bet-at-home uważa, że przepisy polskiej ustawy hazardowej są sprzeczne z prawem unijnym, ponieważ dyskryminują firmy z innych państw członkowskich. Zamierza ona skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), by rozstrzygnął on, czy polskie regulacje prawne naruszają unijną zasadę swobody usług.