Koncesja bukmacherska - co to jest?
Licencja, o której mowa, wydawana jest przez Ministerstwo Finansów na podstawie wniosku.
By ją otrzymać, bukmacher musi spełniać szereg określonych ustawą warunków (m.in. musi odprowadzać w Polsce podatki, posiadać zaakceptowany przez MF regulamin oraz weryfikować wiek i tożsamość każdego gracza, by zapobiegać udziałowi w grach losowych na pieniądze osób małoletnich).
Operatorzy zakładów wzajemnych, którzy nie posiadają koncesji MF, zostają wpisani do prowadzonego przez resort rejestru domen zakazanych MF , a ich strony internetowe zostają dla polskich graczy zablokowane.
Czym jest koncesja na organizowanie zakładów bukmacherskich?
Koncesja bukmacherska to uznaniowa decyzja administracyjna wydawana przez właściwy organ, która upoważnia do prowadzenia ściśle określonej działalności koncesyjnej – w interesującym nas przypadku do organizacji zakładów wzajemnych. W myśl obowiązujących, znowelizowanych przepisów prawa, zakłady bukmacherskie zaliczane są do gier hazardowych, w związku z czym podlegają regulacji ustawą o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r., która mówi, że grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach (art. 1 pkt. 2 tego w.w. ustawy).
Wprowadzenie obowiązku uzyskania formalnej zgody MF na organizację zakładów wzajemnych jest niezbędne m.in. do zabezpieczenia interesów państwa (legalny bukmacher ma obowiązek odprowadzać w Polsce podatki, w tym 12% podatek od obrotu oraz 10% zryczałtowany podatek od każdej wygranej powyżej 2280 zł) oraz poszczególnych graczy: tylko wiarygodny bukmacher może zagwarantować uczciwe obstawianie wygranych, koncesja MF potwierdza też jego wypłacalność.
Warto dodać, że koncesja Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych przyznawana może być na prowadzenie punktów stacjonarnego przyjmowania zakładów oraz na oferowanie zakładów sportowych online, a każda z tych opcji wymaga od bukmachera spełnienia szeregu warunków.