Gra na automatach bez koncesji: jakie są kary
Na podstawie znowelizowanej ustawy hazardowej oraz stanowiska Ministerstwa Finansów można stwierdzić, że tzw. Quizomaty również kwalifikowane są jako automaty do gier.
Zmiany, jakie wprowadzono w polskich przepisach dotyczących niezgodnej z prawem gry na automatach, polegają na złagodzeniu sankcji karno-skarbowych dla graczy.
Ustawa hazardowa nie różnicuje sankcji dotyczących uczestników nielegalnych gier hazardowych – oznacza to, że za grę na niezarejestrowanych automatach grożą takie same kary jak np. za obstawianie u nieautoryzowanego bukmachera internetowego. W porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami gracz traci 100% uzyskanej wygranej, która nie jest już pomniejszona o kwoty wpłaconych stawek.
Kary finansowe za grę na nielegalnych automatach
Zgodnie z art. 89 ust.1 pkt 6 w zw. ust. 4 pkt 5 ustawy o grach losowych uczestnicy gier urządzanych bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia podlegają karze w wysokości 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek. Ten dość enigmatyczny przepis oznacza, że granie na automatach poza legalnym kasynem, a także przez Internet, kwalifikuje się jako uczestniczenie w grze hazardowej organizowanej bez koncesji.
Od 1 kwietnia 2017 r. salony gry, w których mogą być wstawiane automaty są objęte monopolem państwa (tu artykuł o legalnych maszynach do gry), więc granie na maszynach w barach czy klubach jest niezgodne z prawem. Gracz, który chce skorzystać z jednorękiego bandyty, powinien zatem sprawdzić, czy lokal posiada koncesję Ministra Finansów i działa na podstawie zatwierdzonego przez niego regulaminu.
Bardziej skomplikowana wydaje się ocena, czy gra na Quizomatach również jest niezgodna z ustawą hazardową. Wynika to z faktu, że status prawny tych maszyn nie jest do końca rozstrzygnięty. Zwolennicy uznawania ich za legalne urządzenia przytaczają orzeczenia sądów administracyjnych potwierdzające te stanowisko, jednak zgodnie z art. 2 ust. 6 to Minister Finansów rozstrzyga, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie.
Resort finansów wydał w dniu 26.05.2017 r. komunikat w sprawie wyjaśnienia co do charakteru gier na automatach – można się z nim zapoznać na stronie MF oraz na zdjęciu obok tekstu. Podmiot udostępniający tego typu maszyny powinien zatem zwrócić się do MF z wnioskiem o rozstrzygnięcie, czy Quizomat traktowany jest jak jednoręki bandyta – przed rozpoczęciem gry lepiej spytać właściciela, czy posiada taką decyzję. W przeciwnym razie narażamy się na kary finansowe i odpowiedzialność karno-skarbową.
Kary, określone w ustawie hazardowej, nakłada w drodze decyzji naczelnik urzędu celno-skarbowego, na którego obszarze znajduje się niezarejestrowany automat (art. 90 ust.1 pkt1 ww. ustawy). Więcej o konsekwencjach gry w nielegalnych punktach bez koncesji przeczytasz w artykule "Kary za nielegalne punkty z maszynami".