Nowa ustawa hazardowa a jednoręcy bandyci
Pierwotnie zapisy ustawy o grach hazardowych powstawały w atmosferze kryzysu rządowego oraz szybkich prac legislacyjnych. Ustawodawca, chcąc uspokoić opinię publiczną, przyjął ekspresowe tempo i już po przeszło miesiącu została przyjęty akt, kompleksowo kształtujący rynek gier hazardowych w Polsce.
Przy tak szybkich pracach zapomniano o wymaganiach, jakie stawiają przepisy międzynarodowe. I tak oto przepisy, które miały zlikwidować nielegalny hazard, odbywający się m.in. w punktach z automatami do gry, spowodowały, iż zaczęło powstawać jeszcze więcej nowych, nielegalnych lokali. Oczywiście w teorii wszystko wyglądało dobrze – automaty tylko w kasynach, a punkty do likwidacji. Jednak brak było skutecznych przepisów, które pozwalałby na wyegzekwowanie owych zapisów.
Gra na automatach: przełomowa nowelizacja ustawy
Takie regulacje pojawiły się dopiero w nowelizacji ustawy o grach losowych, przyjętej w 2016 roku. Zgodnie z jej zapisami, wszelkiego typu gry na automatach znalazły się pod wyłączną kontrolą państwa. Od kwietnia 2017 r. jedynie państwowe spółki (uprawniony do tego jest Totalizator Sportowy) mogą organizować gry na „jednorękich bandytach” poza kasynami gry.
Według założeń ma to całkowicie wykluczyć nielegalny hazard z polskich ulic, a monopol pozwala na lepszą ochronę gracza przed oszustami. Pozostaje tylko pytanie, czy dla potencjalnego gracza jest ważne, u kogo skorzysta z możliwości odbycia gry na „jednorękim bandycie”. Należy mieć nadzieję, iż dopóki służby skarbowe nie uporają się z nielegalnymi punktami, dopóty zwycięży zdrowy rozsądek graczy. Warto jednak dodać, że prace nad likwidacją nielegalnych maszyn wciąż trwają i prowadzone są bardzo intensywnie, czego dowodzą informacje na temat działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Próby obejścia nowych przepisów
Jak to zwykle w Polsce bywa, znaleźli się śmiałkowie, który postanowili w sposób świadomy nagiąć prawo. Według. art. 2 ust. 3 ustawy grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Taka interpretacja przepisów spowodowała powstanie punktów, w których co do zasady nie można było wygrać nagrody pieniężnej, jednak uprawniała do odbioru wszelkiego rodzajów dóbr w kasie. Znane były przypadki, w których gracz wygrywał np. obiad w barze obok.
Dlatego dodany został art. 2 ust. 5 stanowiący iż grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy. Dlaczego taki zapis? Dlatego, że nielegalni przedsiębiorcy wymyślili w pewnym momencie, że tablet nie jest automatem do gier i można było grać za jego pomocą, jak na „jednorękim bandycie”. Wynik w takim przypadku automatycznie był przesyłany do obsługi lokalu.
Gdzie można grać legalnie na automatach?
Udział w grze na automacie nie jest negatywnie odbierany przez państwo. Należy jednak pamiętać, iż powinien się odbywać w legalnych ośrodkach, posiadających stosowne zezwolenia. Najłatwiej legalnie zagrać w koncesjonowanym kasynie lub legalnym punkcie – pierwsze z nich mają powstać już wkrótce, a w ciągu 4-5 lat Totalizator Sportowy ma udostępnić ponad 38 000 legalnych automatów do gry.
Jak odróżnić legalny punkt od tego nielegalnego? Legalny punk jest prowadzony przez Totalizator Sportowy oraz nie musi zasłaniać okien ciemnymi kotarami, aby nie był widać z zewnątrz co znajduje się w środku. W przypadku legalnego punktu można liczyć na profesjonalną, przeszkoloną obsługę i pomoc w sytuacji wszelkiego rodzaju problemach związanych z hazardem.
Warto wiedzieć o jednorękich bandytach w Polsce
- Państwo początkowo nie radziło sobie ze zjawiskiem wzmożonego powstawania punktów z automatami, a przepisy, które miały to zmienić, tylko pogłębiły problem;
- Po nowelizacji legalne automaty znajdują się tylko w kasynach oraz państwowych punktach;
- Państwo konsekwentnie likwiduje próby omijania przepisów.