Ustawa hazardowa – ochrona nieletnich przed hazardem
Umożliwienie uczestniczenia w grach hazardowych osobom, które nie ukończyły 18 lat, jest wykroczeniem karno-skarbowym.
Konieczność ustanowienia procedur sprawdzania wieku uczestników gier hazardowych (bukmacherskich) musi być dokładnie sprecyzowana w regulaminie każdej firmy hazardowej, a dodatkowym zabezpieczeniem jest umieszczenie widocznej informacji o zakazie wstępu osobom nieletnim do salonów gier oraz zakładów bukmacherskich przed wejściem (art. 27 ust. 3 ww. ustawy).
Salony gier na automatach nie mogą być zlokalizowane w pobliżu szkół, a ich dokładną lokalizację musi zatwierdzić dyrektor izby administracji skarbowej (art. 15 ust. 1b i 1c).
Które przepisy ustawy o grach losowych służą ochronie osób niepełnoletnich?
Wszystkie firmy, prowadzące działalność hazardową, funkcjonują na zasadach i warunkach, określonych w zatwierdzonym regulaminie i udzielonej koncesji lub zezwoleniu, a także wynikających z przepisów ustawy (art. 6 ust. 4). Zatem przedsiębiorcy muszą ustanowić procedury skutecznej weryfikacji wieku graczy w regulaminie, ponieważ podlega on kontroli organów państwowych.
Osoby, które nie ukończyły 18 lat nie mogą uczestniczyć w grach hazardowych i zakładach bukmacherskich, z wyjątkiem loterii fantowych i loterii promocyjnych. Jedynie osoby pełnoletnie mają wstęp do ośrodków gier (czyli kasyn, salonów gier na automatach i salonów gry bingo pieniężne – art. 4 pkt 1) oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych. Przed wejściem do tych miejsc musi być umieszczona widoczna informacja o zakazie udziału w grach hazardowych osobom nieletnim. Jeśli pracownik ośrodka gier lub osoba przyjmująca zakłady wzajemne ma wątpliwości co do wieku gracza, może żądać od niego okazania dokumentu tożsamości (art. 27).
Gry hazardowe online są poważnym zagrożeniem dla dzieci, toteż ustawodawca zobowiązał firmy bukmacherskie działające w sieci internet do zamieszczenia na swych stronach internetowych regulaminu odpowiedzialnej gry (najlepszy regulamin ma Fortuna - zobacz TU), który zawiera m.in. informację o zakazie gry osobom poniżej 18. roku życia oraz procedurach rejestracji oraz weryfikacji wieku graczy. Sposób prezentacji informacji handlowych zamieszczonych na stronie internetowej bukmachera (np. sts.pl czy betfan.pl) musi zapewniać ochronę małoletnich (art. 15i ust. 1 pkt 1, 2 i 6). W praktyce realizacja tego obowiązku przez licencjonowanych bukmacherów online polega na tym, że gracz w celu założenia konta musi podać numer PESEL i przesłać skan obu stron dowodu osobistego.
Mimo, że od 1 kwietnia 2017 r. reklama legalnych bukmacherów jest dopuszczalna (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), to sposób jej prowadzenia również przewiduje ochronę osób, nie ukończyły 18 lat. Reklama nie może być kierowana do małoletnich, nie może ich przedstawiać ani odbywać się przy ich udziale. Zabronione jest zamieszczanie reklam zakładów bukmacherskich i innych firm hazardowych na łamach prasy młodzieżowej i dziecięcej (art. 29b ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 3).
W jaki sposób ustawa hazardowa chroni nieletnich przed uzależniającą grą na automatach?
Przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy hazardowej funkcjonowało wiele nielegalnych hot spotów, gdzie dzieci i młodzież mogły korzystać z jednorękich bandytów. W związku z tym zdecydowano się umożliwić granie na tych urządzeniach poza kasynami, ale wyłącznie w salonach gier objętych monopolem państwa (art. 5 ust. 1c).
Warunkiem wstępu do tych miejsc jest rejestracja gości (analogicznie jak w kasynach), a także prowadzony jest monitoring umożliwiający weryfikację gości, więc osoby niepełnoletnie nie mogą tam wejść (art. 15b ust. 1).
Przedsiębiorcy prowadzący salony gier na automatach muszą wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry, zgodnie z którym konieczne jest m.in. umieszczenie widocznej informacji o zakazie gry osobom nieletnim, procedurach weryfikacji ukończenia 18 lat przez uczestników gry oraz obowiązkowej rejestracji graczy (art. 15 ust. 1d pkt 1,2,3).
Dodatkowym środkiem, mającym zapewnić ochronę osobom niepełnoletnim przed hazardem, jest wymóg dotyczący lokalizacji salonów gry. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie zasad usytuowania na terenie gmin salonów gier na automatach, nie mogą one być położone w odległości mniejszej niż 100 m od szkół, przedszkoli oraz wszelkich ośrodków edukacyjno-opiekuńczych dla uczniów (§ 1 rozporządzenia).
Osoby prowadzące działalność w zakresie organizowania gier hazardowych muszą pamiętać, że umożliwienie udziału osobom niepełnoletnim w grze hazardowej innej niż loteria promocyjna lub fantowa jest wykroczeniem z art. 110b kodeksu karnego skarbowego (kks), za które grozi kara grzywny.