Obowiązki legalnego bukmachera wobec graczy
Bukmacher musi nie tylko zapewnić techniczne warunki umożliwiające postawienie zakładu, ale także spełnić obowiązki informacyjne, archiwizować dane dotyczące gry oraz zapewnić ład i porządek w punkcie przyjmowania zakładów.
Dokładny sposób realizacji ustawowych obowiązków powinien określać regulamin, z którym gracz powinien mieć możliwość zapoznania się.
Jakie powinności wobec gracza ciążą na organizatorach zakładów wzajemnych?
W związku z zakazem wstępu do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych osób poniżej 18 lat, w przypadku wątpliwości co do wieku uczestnika gry hazardowej, osoba kierująca ośrodkiem gier lub przyjmująca zakłady wzajemne jest upoważniona do żądania okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek uczestnika gry hazardowej (art. 27). Weryfikacja wieku graczy jest istotna przede wszystkim z tego względu, że osoby młode są szczególnie narażone na uzależnienie od hazardu. Właśnie w celu ich ochrony przed negatywnymi skutkami gier hazardowych legalni bukmacherzy mają obowiązek dopuszczania do gry jedynie osób pełnoletnich.
Bardzo ważny jest także obowiązek informacyjny, który legalni bukmacherzy muszą spełnić względem graczy, korzystających z ich usług. Zgodnie z art. 22 ust. 2 podmiot urządzający zakłady sportowe jest obowiązany zapoznać uczestników gier przed przystąpieniem do gry:
- ze sposobem urządzenia gier
- z zasadami gry i możliwościami wyboru wariantów lub zakładu wzajemnego
- z innymi, wymienionymi w regulaminie, zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu gry
W regulaminie zawarte są najważniejsze informacje o sposobie i zasadach urządzania zakładów sportowych, nazwa bukmachera oraz prawa i obowiązki uczestników gry. Spełniający funkcje informacyjne regulamin określa także tryb i terminy rozpatrywania reklamacji oraz zgłaszania roszczeń zgłaszanych przez uczestników gry, a także wysokość kapitału gry przeznaczonego do natychmiastowej wypłaty wygranych (art. 61 ust. 1).
Nie mniej ważny jest stan punktów stacjonarnych, w których zakłady wzajemne są przyjmowane. Bukmacherzy są zobowiązani do zapewnienia porządku i ładu w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych, a także utrzymania urządzeń do zakładów wzajemnych w stanie gwarantującym grę zgodną z regulaminem, a uczestnikom gry – bezpieczne korzystanie z nich (art. 22 ust. 1 i 3). W celu ochrony interesu graczy i osób trzecich bukmacher może odmówić wstępu albo usunąć z punktu przyjmowania zakładów wzajemnych osobę, która nie przestrzega postanowień regulaminu zakładu wzajemnego lub stosuje techniki gry mogące wpłynąć na przypadkowość wyniku gry (art. 22 ust. 4).
Na żądanie gracza, bukmacher jest zobowiązany wystawić imienne zaświadczenie o uzyskanej przez niego wygranej. Zaświadczenie to wystawia się najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną, lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej (art. 20 ust. 1-2).
Bukmacher musi nie tylko wypłacić graczowi wygraną (art. 19), ale także zachować tajemnicę co jej wysokości lub przegranej (art. 20 ust. 8).
Jakie szczególne obowiązki dotyczą bukmacherów internetowych?
Powyższe zasady obowiązują wszystkich legalnych bukmacherów, warto jednak wiedzieć, że w stosunku do firm bukmacherskich, oferujących obstawianie zakładów wzajemnych online, ustawodawca wystosował szereg dodatkowych reguł. Zgodnie z art. 15i ust.1 zasadniczym obowiązkiem organizatorów zakładów wzajemnych online jest wdrożenie regulaminu odpowiedzialnej gry, obejmującego w szczególności:
1) wymóg umieszczenia, w widoczny sposób, na stronie internetowej wykorzystywanej do urządzania gry hazardowej:
a) informacji o firmie bukmacherskiej i sposobie kontaktu z nią
b) informacji o zezwoleniu na urządzanie gier wskazującej jego zakres przedmiotowy, termin ważności, oraz nazwę organu, który go udzielił
c) regulaminu gry
d) informacji o zakazie gry osobom poniżej 18. roku życia
e) informacji o ryzyku związanym z hazardem
f) nazw instytucji świadczących pomoc osobom z problemami hazardowymi wraz z linkiem do strony tych instytucji
2) procedurę weryfikacji ukończenia 18. roku życia przez uczestników gry
3) procedurę rejestracji gracza na koncie gracza lub tymczasowym koncie gracza, jako warunku rozpoczęcia i prowadzenia gry
4) mechanizmy umożliwiające uczestnikom gry kontrolę swojej aktywności na stronie internetowej wykorzystywanej w grze hazardowej
5) mechanizmy uniemożliwiające graczom grę po wyczerpaniu środków na koncie gracza
6) zapewnienie ochrony małoletnich przy sposobie prezentacji informacji handlowych na stronie internetowej
Co szczególnie istotne, gracz musi mieć możliwość zapoznania się z tym regulaminem przed rozpoczęciem gry (art. 15i ust. 3).
Internetowy bukmacher jest obowiązany zabezpieczyć stosowane dowody udziału w zakładzie wzajemnym przed ingerencją osób nieuprawnionych i zapewnić możliwość weryfikacji ich autentyczności (art. 17 ust. 3). Zgodnie z art. 18 ust. 5 i 6 podmiot urządzający zakłady wzajemne na odgadywanie zdarzeń wirtualnych archiwizuje dane na temat wyników zakładów […] przez okres 5 lat. Czynności te mają na celu zagwarantowanie rzetelności prowadzanej działalności bukmacherskiej i ochronę przed oszustwami.
Warto wiedzieć
- Każdy bukmacher, internetowy i stacjonarny, musi weryfikować wiek graczy, by nie dopuścić do udziału w grach hazardowych osób niepełnoletnich
- Gracze muszą mieć możliwość zapoznania się z regulaminem przed rozpoczęciem obstawiania