Wniosek o licencję na organizację zakładów online
Wniosek o udzielenie zezwolenia mogą składać polskie spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek mające siedzibę na terenie państw Unii Europejskiej (UE) lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Kompletny wniosek należy wysłać do Ministra Finansów (na adres ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa) na 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem urządzania zakładów wzajemnych. Na rozpatrzenie wniosku MF ma 6 miesięcy od dnia jego złożenia (art. 40 ust. 1).
Co musi zawierać wniosek o przyznanie licencji?
Wniosek bukmachera, który zamierza przyjmować zakłady sportowe w sieci, musi zawierać te same informacje i dokumenty, co w przypadku prowadzenia stacjonarnych punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, określone w art. 36 ustawy hazardowej (m.in. odpis notarialnego umowy lub statutu spółki, projekt regulaminu – więcej informacji na temat wniosku znajdziesz tutaj). Musi on również obejmować dodatkowe dane, wymienione w art. 36 pkt 8 i 8a, a więc:
- przewidywany rodzaj oraz liczbę zakładów wraz ze wskazaniem, czy zakłady będą urządzane przez sieć Internet
- adres i dokumentację techniczną strony internetowej, która będzie wykorzystywana do urządzania zakładów
- projektowane zasady weryfikacji ukończenia 18 roku życia przez uczestników zakładów
- ekspertyzę dowodów udziału w zakładach potwierdzającą ich zabezpieczenie przed ingerencją osób nieuprawnionych i możliwość weryfikacji ich autentyczności,
- zasady przechowywania i ewidencjonowania kapitału zakładu
Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „dokumentacji technicznej strony internetowej”, jednak przyjmuje się, że powinna ona mieć charakter względnie całościowy, kompletny i wyczerpujący. Zgodnie z wytycznymi MF należy zawrzeć w niej następujące elementy:
- wykaz elementów systemu (schemat fizyczny, logiczny, funkcjonalny, zestawienie tabelaryczne serwerów, urządzeń itp.)
- umiejscowienie elementów systemu (adresy miejsc, w których znajdują się elementy systemu, wraz z krótkim opisem lokalizacji)
- przepływ informacji pomiędzy elementami systemu (które elementy łączą się z którymi, w szczególności operując na danych o zakładach wzajemnych)
- użyty sprzęt (serwery, macierze dyskowe, urządzenia zabezpieczające, urządzenia monitorujące, itp.)
- użyte oprogramowanie (systemy operacyjne, bazy danych, serwery aplikacyjne, systemy CMS, itp.), w tym jego dane identyfikacyjne, a w szczególności dane producenta
- użyte technologie programistyczne (Java, PHP, C/C++, itp.)
- mechanizmy zabezpieczeń sieciowych i programowych (firewall, IPS, VPN, SSL, itp.)
- mechanizmy tworzenia kopii zapasowych, archiwizacji danych i odtworzenia po awarii (urządzenia, nośniki, polityki tworzenia kopii, itp.)
- mechanizmy archiwizacji w czasie rzeczywistym (sposób realizacji kopii, dostępu, itp.)
- mechanizmy zabezpieczeń fizycznych (alarmy, kontrola dostępu do serwerowni, systemy PPOś, itp.)
- mechanizmy zapewniające ciągłość pracy (macierze RAID, klimatyzacje, UPS, agregaty prądotwórcze, itp.)
Oznacza to, że na etapie składania wniosku o licencję na działalność online, bukmacher musi już mieć w miarę precyzyjną koncepcję funkcjonowania witryny internetowej – zarówno pod względem technicznym, jak i pod kątem odpowiednich zabezpieczeń, umożliwiających właściwą ochronę danych osobowych graczy oraz historii ich zakładów.