Czy od gier losowych i zakładów bukmacherskich można się ubezpieczyć?
Jeśli marzysz o takim rozwiązaniu, musimy Cię zmartwić – niestety, nie ma dziś ubezpieczeń od hazardu. Wszystko dlatego, że firmy ubezpieczeniowe tak konstruują swoją ofertę, by ubezpieczać to, co daje dużą szansę na zarobek, a nie na wydatki.
Czyli: ubezpiecza sprawy, które statystycznie nie dotykają zbyt wielu ludzi. Ubezpieczyciele zarabiają na tym, że składki płaci dużo osób, a wypłaty trzeba przekazać tylko części.
Gracz nałogowy, czyli świadome ryzyko
W przypadku hazardzisty świadomie podejmowane ryzyko byłoby zbyt duże, by liczyć na to, że wypłata nie okaże się potrzebna. Sytuacja jest tu trochę podobna jak przy orzekaniu przez sąd o upadłości konsumenckiej uzależnionych od hazardu – nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności za problemy finansowe hazardzisty. Zarówno firmy komercyjne, jak i państwo, wychodzą z założenia, że gracz korzystający z gier losowych uczestniczy w nich świadomie, samodzielnie podejmuje decyzje o obstawianiu zakładu u bukmachera czy udziale w rozgrywce pokerowej – a więc bierze też na siebie odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań.
Firmy ubezpieczeniowe stosują nawet specjalne przeliczniki, dotyczące poziomu ryzyka ubezpieczanego zdarzenia. Gdy jest wysokie, znacząco rośnie stawka, jaką trzeba zapłacić za objęcie ubezpieczeniem. W przypadku hazardu nawet gdyby jakiś ubezpieczyciel zdecydował się na zaoferowanie polisy – składa musiałaby być tak wysoka, że ubezpieczenie w zasadzie przestałoby się opłacać dla hazardzisty.
Ktoś oferuje Ci ubezpieczenie zakładu wzajemnego? To marketing, nie ochrona
Zdarzają się m.in. wśród nielegalnie działających bukmacherów oferty ubezpieczenia zakładów wzajemnych, zwłaszcza tych obstawianych online. Ma to przyciągnąć typerów, którzy uwierzą, że niezależnie od wyniku meczu czy wyścigu nic nie stracą. Tymczasem po dokładnym przestudiowaniu założeń takiego ubezpieczenia okazuje się najczęściej, że ewentualny zwrot pieniędzy jest uzależniony od bardzo wielu okoliczności i tak naprawdę otrzymanie z powrotem swojej wpłaty jest bardzo mało prawdopodobne. Tego typu ogłoszenia trzeba więc traktować bardziej jak chwyt marketingowy niż rzeczywistą ofertę.
Choć ubezpieczenie od gier losowych byłoby, z punktu widzenia hazardzistów, znakomitym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczny hazard – byłoby jednocześnie zupełnie niekorzystne dla ubezpieczycieli. A firmy ubezpieczeniowe, tak jak wszystkie podmioty działające komercyjnie na rynku, działają tak, by zarobić, a nie stracić. Ponieważ ryzyko dużych wypłat z ubezpieczenia w przypadku hazardu trzeba by oceniać jako bardzo wysokie, tego typu polisy są zwyczajne nieopłacalne dla firm. A więc – nikt ich dziś w Polsce nie proponuje. Nie ma więc co liczyć na taką ochronę przed finansowymi skutkami hazardu.