Podatek od gier hazardowych: Niemcy a Polska
W Polsce również od niedawana (1 kwietnia 2017 r.) obowiązują znowelizowane przepisy, dotyczące podatku od gier, unormowane w ustawie o grach losowych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Zasadnicza różnica między polskim a niemieckim opodatkowaniem hazardu polega na tym, że nad Odrą transakcje podlegające Ustawie o zakładach i loteriach (w skrócie z niem. RennwLottG) są wolne od podatku na podstawie § 4 nr 9b Ustawy o podatku obrotowym (Umsatzsteuergesetz, w skrócie UstG).
Kto płaci podatku od gier w Niemczech?
Dokładny zakres zwolnienia podatkowego określa niemiecka Ustawa o zakładach i loteriach, zgodnie z którą dotyczy ono gier hazardowych wszelkiego rodzaju, w tym w kasynach i kasynach online, które są organizowane przez firmy podlegające opodatkowaniu w Niemczech lub Unii Europejskiej.
Gracze nie muszą zatem płacić podatków z tytułu wygranych u licencjonowanych podmiotów organizujących gry losowe i zakłady bukmacherskie, niezależnie od kwoty wygranej. Warunkiem otrzymania pełnej wygranej jest, aby gra była oparta szczęściu, a nie na umiejętnościach. Niemiecki ustawodawca zaliczył do tego katalogu następujące gry:
- Baccart
- Ruletka
- Blackjack
- Poker
- Wyścigi konne
- Gry w kości
- Trik-trak
- Gry na automatach
- Lotto
- Zakłady sportowe (bukmacherskie)
- Bingo
- Keno
- Zdrapki
- Video poker
- eSport (wirtualne zawody sportowe)
Gracze zza Odry nie muszą zgłaszać zysku z wygranej hazardowej do urzędu skarbowego ani nie podawać jej w zeznaniu podatkowym. Na żądanie urzędników należy jednak przedstawić odpowiednie dokumenty świadczące, że uzyskane kwoty pochodzą z wygranej w kasynie, zakładach bukmacherskich lub loterii.
Czym się różni podatek od gier na pieniądze w Niemczech i w Polsce?
Jeżeli na mocy orzeczenia sądowego niemiecki gracz zostanie uznany za zawodowca, może zostać zobowiązany do płacenia podatku dochodowego, nawet z mocą wsteczną. Za zawodowego gracza może zostać uznana osoba, które regularnie otrzymuje duże kwoty pieniędzy z tego tytułu, dochód ten jest jedynym źródłem utrzymania lub wygrane regularnie przekraczają normalną pensję danej osoby.
Drugim przypadkiem, kiedy w Niemczech od wygranych są naliczane podatki, jest opodatkowanie odsetek od zysków. Dotyczy to graczy, którzy swą wygraną (np. z keno, loterii lub gry na automacie) inwestują następnie jako zysk kasynowy. Pierwszy rok nie jest opodatkowany, ale w drugim roku dochód z odsetek od wygranej jest objęty 25% podatkiem, niezależnie od tego, czy odsetki pochodzą z rachunku bankowego, nowego funduszu czy rachunku oszczędnościowy.
W Polsce sytuacja wygląda inaczej, ponieważ urządzanie gier hazardowych oraz turnieju w pokera na podstawie udzielonej koncesji lub zezwolenia jest objęte podatkiem od gier (art. 71 ust. 2 ustawy o grach losowych), którego stawki są określone w art. 74 ustawy hazardowej (dla zakładów bukmacherskich wynosi ona 12%). Organizator gier jest podatnikiem, który dokonuje wpłaty należności na rzez urzędu skarbowego oraz bez wezwania składa deklaracje podatkowe (art. 75 ww. ustawy). Gracz ponosi koszty tego podatku, ponieważ przy stawianiu zakładu płaci o 12% więcej niż niemiecki gracz, obstawiający taki sam zakład.
W Polsce, jeżeli kwota wygranej przekracza 2 280 zł, cała suma podlega opodatkowaniu podatkiem PIT 10% (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Gracz dostaje więc wygraną pomniejszoną nie tylko o podatek od gier, ale także 10% podatku PIT. Płatnikiem (czyli podmiotem, który składa deklaracje oraz wpłaca należności do urzędu skarbowego) jest organizator gier hazardowych (art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy PIT). Do uzupełnienia wiedzy, przeczytaj także artykuł jak rozlicza się podatek od wygranych bukmacherskich.