5 cech osobowości gracza nałogowego
Jak rozpoznać gracza nałogowego? Cechy które mogą wywoływać uzależnienie od zakładów sportowych i gier hazardowych.
Hazardziści przejawiający nadmierną słabość wobec gier losowych to często ludzie o specyficznym typie osobowości. Wrażliwi na stres, z obniżonym poczuciem wartości, nie lubią życiowym problemów i uciekają przed nimi w grę.
BEZPIECZNA GRA U LEGALNYCH BUKMACHERÓW
Ranking TOP legalnych bukmacherów online >
Marzą o życiu łatwym i przyjemnym, szukają więc możliwości szybkiego wzbogacenia się, stawiając zakłady wzajemne, grając na automatach lub namiętnie grając w Lotto. Na trudności reagują gwałtownie i impulsywnie, bywają też nieprzewidywalni.
Cechy osobowości gracza nałogowego
Nałogowi hazardziści to osoby z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym. Nadmierna skłonność do gier losowych może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób bardzo młodych i tych w starszym wieku. Wiele może ich dzielić, jednak jest też coś, co ich łączy – podobne cechy osobowości, które sprawiają, że to właśnie te osoby są szczególnie podatne na uzależnienie od hazardu. Czym więc charakteryzują się hazardziści ze skłonnością do uzależnienia?
- Duża wrażliwość na stres
Gracze nałogowi z trudem radzą sobie ze stresem – zwłaszcza tym codziennym, wynikającym z pojawiających się w ich życiu problemów. Trudności bowiem wcale ich nie mobilizują, nie widzą w nich wyzwań, lecz zniechęcające przeszkody nie do pokonania. Przewlekły stres wyzwala w nich negatywne emocje i zachowania: gniew, niepokój, agresję, wrogość. Hazard uważają za sposób na oderwanie się od problemów. Uciekają w niego, na jakiś czas zapominając o stresie – właśnie po to typują zakłady u bukmachera czy grają na maszynach. Im więcej problemów się pojawia, tym częściej zanurzają się w gry hazardowe, bo tylko wtedy czują się bezpiecznie.
- Zaniżona samoocena
Wielu hazardzistów ma obniżone poczucie własnej wartości. To ludzie, którzy myślą o sobie gorzej, niż oceniają ich inni. Nie doceniają własnych osiągnięć, talentów i umiejętności. Czują się gorsi i słabsi, choć często ma to niewiele wspólnego z prawdą. Jednym ze sposobów poprawienia samooceny staje się dla nich hazard – oczywiście sprawdza się on wtedy, gdy wygrywają. Każdą porażkę odbierają bardzo osobiście, widząc w niej dowód na to, że niczego nie umieją – jakby zupełnie zapominali, że w grach hazardowych o wyniku decyduje los i nikt nie ma na to wpływu. Ponieważ efekty gry mierzą miarą swojej wartości, angażują się bardzo silnie emocjonalnie w rozgrywki i zakłady bukmacherskie. Zaś duże emocje szybko prowadzą do pojawienia się nadmiernej słabości wobec hazardu – może to być uzależnienie od zakładów wzajemnych, pokera, automatów czy każdej innej gry hazardowej.
Regulamin Odpowiedzialnej Gry pomoże Ci stawiać zakłady bezpiecznie
- Impulsywność i niekonsekwencja
Otoczenie często uważa ich za nieprzewidywalnych – bo nigdy nie wiadomo, w jaki sposób się zachowają. Są impulsywni, reagują pod wpływem chwili, nagłe emocje sprawiają, że zmieniają decyzje, rezygnują ze swoich zobowiązań, zapominają o obietnicach. Mają problemy z kontrolowaniem samych siebie, dlatego nawet jeśli na początku przygody z hazardem określą sobie limity dotyczące czasu gry i pieniędzy, nie są w stanie ich przestrzegać.
- Hedonistyczna postawa życiowa
Nałogowi gracze często żyją z dnia na dzień, bez długoterminowych planów czy celów życiowych. Nie planują na wiele lat do przodu kariery zawodowej. Jeśli rozpoczynają jakieś ambitne przedsięwzięcia, a to okazuje się trudniejszym wyzwaniem niż sądzili – potrafią z niego zupełnie zrezygnować. I nie chodzi o to, że nie potrafiliby sobie poradzić z takim wyzwaniem. Oni zwyczajnie nie chcą tracić życia na walkę, zmagania i pokonywanie przeszkód. Chcą żyć łatwo i przyjemnie. Hazard ma być elementem takiego życia – wierzą, że dzięki niemu szybko się wzbogacą, a to zagwarantuje im dalsze bezproblemowe funkcjonowanie. Poza tym gry losowe zapewniają im przyjemną intensywność wrażeń.
- Gwałtowność w reakcjach
Wrażliwość na stres oraz impulsywność sprawiają, że ci co grają nałogowo na pieniądze mogą zachowywać się gwałtownie wobec innych ludzi, zwłaszcza w trudnych dla nich sytuacjach. Niektórzy uważają innych ludzi za zagrożenie, dlatego potrafią nimi manipulować, by zachować pełną kontrolę nad sytuacją. Jeśli uważają, że taka jest potrzeba – kłamią i oszukują. Najwięcej wiedzą o tym rodziny patologicznych hazardzistów – tacy gracze są w stanie wymyślić setki usprawiedliwień dla swoich zachowań, byle tylko bliscy nie odkryli, jak wygląda rzeczywistość.
Źródła: Bernadeta Lelonek-Kuleta z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Lublinie, Przegląd Psychologiczny, 2010, tom 53, nr 2.