8 porad, jak samemu wyjść z hazardu
Nadmierna skłonność do hazardu może być niebezpieczna - jeśli zauważamy ją u siebie, trzeba jak najszybciej rozpocząć terapię. Czy można to zrobić samodzielnie?
Na pewno dużo łatwiej jest poradzić sobie z tym problemem przy wsparciu specjalistów (tu dowiesz się, gdzie leczyć uzależnienie od hazardu) lub osób, które wcześniej także doświadczyły tego typu słabości.
Na początku możesz jednak sam spróbować zastosować kilka najważniejszych wskazówek – przekonasz się wtedy, czy jesteś w stanie ograniczyć obstawianie zakładów sportowych czy grę w karty i kontrolować swoje zachowanie wobec hazardu.
W jaki sposób poradzić sobie ze słabością wobec hazardu?
Samodzielne przejęcie kontroli nad swoi życiem i pokonanie uzależnienia od zakałów bukmacherskich, gry na automatach czy jakiejkolwiek innej gry hazardowej jest trudne, ale nie niemożliwe. Wiele zależy od charakteru gracza oraz stadium uzależnienia. Zobacz, co możesz zrobić, by samodzielnie wyjść z nadmiernej zależności wobec gier losowych.
- Przestań grać – to wydaje się oczywiste, ale właśnie taki powinien być Twój pierwszy krok. Spróbuj całkowicie zrezygnować z typowania, stawiania zakładów czy gry w karty.
- Jeśli nie możesz przestać grać, graj mniej – nie możesz lub nie chcesz decydować się na aż tak radykalne rozwiązanie jak całkowite „odstawienie” zakładów bukmacherskich czy kart? Spróbuj je ograniczyć. Jasno określ, ile czasu tygodniowo i miesięcznie będziesz przeznaczał na hazard – i tego się trzymaj. Możesz to skonsultować z bliskimi, by sprawdzić, czy określony przez Ciebie czas oni również uważają za właściwy.
- Ogranicz wydatki przeznaczane na hazard – ale najpierw dokładnie policz, ile wydawałeś dotychczas. Sam wiesz, czy to było za dużo i jaka kwota będzie odpowiednia, by nie wprowadzała zamieszania finansowego w Twoim życiu. Najlepiej załóż, że na typowanie czy grę na automatach będziesz wydawał tyle, ile przeznaczałbyś na inną rozrywkę, np. na bilet do kina czy wieczór w pubie. Kiedy już to ustalisz, trzymaj się swoich własnych zasad i nie przekraczaj limitu.
- Nie zadłużaj się na granie – nigdy nie zaciągaj długów u znajomych, rodziny czy w firmach ofiarowujących szybkie kredyty – aby mieć pieniądze na grę. Przyjmij zasadę, że grasz wyłącznie wtedy, gdy masz na ten cel pieniądze.
- Przyjmij możliwe przegrane za element gry – pamiętaj, że niepoprawnie wytypowany kupon czy przegrany pokerowy turniej to normalny element gry, a nie powód do odgrywania się i podnoszenia stawek, żeby „wyjść na swoje”. Straciłeś pieniądze obstawiając nietrafiony zakład? Potraktuj to tak, jakbyś wydał je na bilet do kina – opłaciłeś sobie rozrywkę. Wygrana to dodatkowy element gry, bonus – miły, ale niekonieczny. Przy takim nastawieniu do hazardu łatwiej Ci będzie traktować go jako zabawę, a nie sposób na szybki zarobek.
- Nie graj po to, by uciec od swoich problemów lub lepiej się poczuć – i pamiętaj, że hazard to nie lekarstwo na życie – choć łatwo można go tak potraktować – lecz rozrywka. Dlatego nigdy nie zaczynaj rozgrywki, jeśli czujesz się sfrustrowany, samotny, zestresowany, porzucony lub znajdujesz się w depresji. Znajdź inne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – hazard nie służy do tego celu.
- Nigdy nie graj pod wpływem alkoholu – nie typuj też zakładów ani nie siadaj do pokerowego stołu pod wpływem narkotyków czy innej substancji psychoaktywnej. Po ich zażyciu nie kontrolujesz swoich zachowań, nie jesteś w stanie racjonalnie ocenić, czy podejmujesz właściwe decyzje. Wtedy możesz stracić naprawdę wszystko.
- Znajdź alternatywne pomysły na spędzanie czasu wolnego – takie, które sprawiają Ci przyjemność. Napraw relacje z bliskimi, poświęć więcej czasu przyjaciołom, którzy nie grają. Przypomnij sobie, że świat nie kończy się na hazardzie i ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Hazard to tylko jedna z wielu rozrywek, przy których można się dobrze bawić.
Spróbuj przez jakiś czas kierować się tymi wskazówkami – i dokładnie obserwuj sam siebie. Czy sprawia Ci to trudność, czy może dobrze się czujesz wdrażając je w życie? Jeśli nie są dla Ciebie problemem – znakomicie. Właśnie znalazłeś się na dobrej drodze, by samodzielnie poradzić sobie z nadmierną skłonnością do hazardu. Jeśli natomiast zauważysz, że łamiesz swoje własne ustalenia, nie potrafisz zwolnić, zrezygnować z odgrywania się czy czujesz rozdrażnienie, gdy nie możesz zagrać – skontaktuj się ze specjalistą. On pomoże Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje i skąd te problemy.