Czy uzależnienie od gier na pieniądze można leczyć?
Gry losowe mogą u osób podatnych wywołać tzw. uzależnienie behawioralne, czyli takie, w którym człowiek odczuwa przymus powtarzania jakiegoś zachowania. To może być granie w gry komputerowe, zakupy, nawet praca, oraz właśnie uczestnictwo w grach hazardowych.
Osoba z tego rodzaju nadmierną słabością nie będzie w stanie samodzielnie zapanować nad chęcią gry, utraci kontrolę nad ilością czasu poświęcanego na hazard oraz pieniędzy, które przeznacza na zakłady wzajemne, automaty czy zdrapki. Im dłużej trwa taki stan, tym trudniej wydostać się z niego samodzielnie, dlatego warto wiedzieć, że uzależnienie od hazardu da się leczyć, jednak pomoc specjalistów jest do tego w zasadzie niezbędna.
Nałóg hazardowy leczy się terapią psychologiczną
Lekarze specjalizujący się w uzależnieniach najczęściej leczą hazardzistów terapią psychologiczną, indywidualną lub grupową. To kilkunastotygodniowy cykl spotkań, podczas których gracz uczyć się żyć bez grania. Im bardziej zaawansowany jest nałóg – niezależnie od tego, czy gracza dotyczy uzależnienie od zakładów bukmacherskich, pokera, automatów czy jakiejkolwiek innej formy hazardu – tym trudniejsza jest zmiana sposobu życia. Wymaga ona zrozumienia, skąd wzięła się nadmierna słabość, co najbardziej pociągało gracza w hazardzie, jak ma sobie radzić ze złym samopoczuciem po zrezygnowaniu z gry. Wielu terapeutów pomaga także pacjentom w naprawieniu relacji z rodziną oraz ułożeniu planu wyjścia z długów.
Jak podkreślają specjaliści to, czy hazardzista zapanuje nad nałogiem i wyzdrowieje, zależy od trzech ważnych czynników. Kluczowe jest nastawienie samego gracza: czy naprawdę chce wyjść z uzależnienia i czy jest przekonany, że terapia przyniesie skutek? Zdarza się bowiem, że hazardzista zwraca się do terapeuty tylko dlatego, że obiecał to komuś bliskiemu. Wtedy traktuje terapię jako rodzaj obowiązku, który musi wykonać, a nie jako realizację swojej własnej potrzeby. W takiej sytuacji spotkania mogą nie przynieść spodziewanego efektu.
Drugi czynnik dotyczy umiejętności i doświadczenia samego terapeuty. Powinien to być człowiek, który już wcześnie pracował z hazardzistami, zna niuanse nałogu hazardowego, rozumie jego mechanizmy. Warto poszukać prawdziwego specjalisty – bo choć lekarz pracujący np. z alkoholikami również pomoże, zwłaszcza na pierwszym etapie diagnostyki, to jednak czasem może brakować mu doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi od hazardu.
Trzeci element dotyczy zapewnienia sobie wsparcia – oraz gotowości na jego przyjęcie. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe – przyznać się do problemu, poprosić o pomoc, a potem jeszcze z niej skorzystać. Gracz uczy się tego, przyjmując wsparcie od terapeuty. Ale potem musi mieć dostatecznie dużo pokory, by uświadomić sobie, że mimo zakończenia terapeutycznych spotkań wsparcia w powrocie do normalności będzie potrzebował jeszcze wielokrotnie. Trzeba o nie zadbać. Wspierać może mądry przyjaciel, rozumiejący mechanizm uzależnienia, inny uzależniony, który od kilku lat jest już zdrowy, albo grupa wsparcia, tworzona przez niektóre organizacje, np. przez Anonimowych Hazardzistów.
Leczenie uzależnienia od gry na pieniądze: leki pomagają na chwilę, terapia – na zawsze
Hazardziści często pytają, czy można wyleczyć hazard za pomocą leków. Wziąć tabletkę – i po sprawie. Jakie to byłoby proste! Ale niestety nie jest. Specjaliści stosują kilka rodzajów leków (tu przeczytasz, jakie leki stosuje się w terapii uzależnienia od hazardu) przy zaawansowanych hazardzie patologicznym, jednak ich zadaniem jest jedynie łagodzenie nieprzyjemnych objawów, pojawiających się po całkowitym zaprzestaniu gry. Jeden rodzaj to leki antydepresyjne, które poprawiają nastrój i regulują niektóre zachowania, dzięki temu mogą wpływać na ograniczenie poziomu zaangażowania w hazard. Drugi to opioidowe leki przeciwbólowe, które zmniejszają odczuwanie przymusu grania. Specjaliści korzystają również z farmaceutyków nazywanych stabilizatorami nastroju, które również wpływają na zmniejszenie objawów uzależnienia. Tyle że wszystkie te leki działają jedynie w czasie ich przyjmowania. Po ich odstawieniu objawy wracają – dlatego niezbędna jest terapia, by uzależniony nauczył się samodzielnie kontrolować swoje zachowania.
Nałóg hazardowy można leczyć – i można nad nim zapanować tak, by w pełni wrócić do normalnego życia (choć granie u bukmachera do końca życia będzie znajdowało się na liście rzeczy zakazanych). Najważniejszym sposobem leczenia jest terapia psychologiczna. Stosowane przez lekarzy farmaceutyki pomagają uporać się z trudnymi objawami w pierwszej fazie wychodzenia z nadmiernej słabości.
Źródła: Bohdan T. Woronowicz, Hazard. Historia, zagrożenia i drogi wyjścia. Poznań 2012.