Gdzie leczyć uzależnienie od hazardu?
Każdy człowiek, który uzależnił się od hazardu, potrzebuje fachowej pomocy i specjalistycznej opieki. Oznacza to także indywidualnie opracowany program leczenia.
Niektórzy będą potrzebowali lekarstw, które pomogą im przejść najtrudniejszy okres terapii (przeczytaj więcej o tym, jakie leki stosuje się w leczeniu uzależnienia od hazardu). Inni najlepiej poczują się, pracując nad zmianą swego trybu życia w grupie Anonimowych Hazardzistów, w której osoby z podobnymi problemami wspierają się nawzajem w wychodzeniu z uzależnienia.
Jeszcze inna grupa wybierze indywidualną terapię, która pomoże im rozpoznać mechanizmy nałogu, stworzyć nowy plan na życie oraz wzmocni poczucie własnej wartości. Bo z uzależnienia można wyjść – trzeba jednak tego chcieć. A możliwości wsparcia dla osób z nadmierną skłonnością do hazardu są różne.
Telefony zaufania i poradnie dla uzależnionych hazardzistów
Od czego zacząć? Gdzie zgłosić się zaraz po podjęciu postanowienia o terapii? Można skorzystać z telefonu zaufania, uruchomionego specjalnie z myślą o osobach z problemem hazardowym. Prowadzi go Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zadzwoń pod numer: 801-889-880. Telefon jest czynny codziennie, także w weekendy, od godz. 17 do godz. 22. Dyżurujący przy nim specjaliści pomagają zdiagnozować sytuację, podpowiadają, dokąd zgłosić się po dalszą pomoc, wspierają też rodziny osób uzależnionych.
Możesz również zadzwonić do organizacji Anonimowi Hazardziści, tel. 881 488 990. Tam dowiesz się, gdzie i kiedy w Twojej miejscowości (lub najbliżej jej) odbywają się spotkania AH. Anonimowi Hazardziści to wspólnota kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli lub doświadczają problemu z hazardem, i starają się wesprzeć innych w wychodzeniu z uzależnienia. Więcej informacji o telefonach zaufania, pod którymi pomocy mogą szukać osoby uzależnione od hazardu, znajdziesz w tym tekście).
Jeśli wolisz od razu skorzystać z poradni, poszukaj w swoim mieście lub w województwie poradni dla osób uzależnionych. Są w każdej stolicy regionu i kilku innych większych miastach województwa. Ich nazwy mogą sugerować, że przyjmowane są tam osoby z problemem alkoholowym czy narkomani – ale to nieprawda. W każdej z nich uzyska pierwszą fachową pomoc i konsultację lekarską człowiek z każdym rodzajem uzależnienia.
Hazard patologiczny (o którym więcej przeczytasz tutaj) to tzw. uzależnienie behawioralne, które polega na określonym zachowaniu (podobnie jak pracoholizm, siecioholizm czy zakupoholizm), w odróżnieniu od uzależnień związanych z przyjmowaniem jakiejś substancji. Lekarz w poradni najpierw rozpozna Twój problem, a potem skieruje Cię do terapeuty, zajmującego się właśnie uzależnieniami behawioralnymi. Informator z adresami państwowych poradni we wszystkich polskich województwach znajdziesz tutaj: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=3901530.
Istnieje też wiele placówek prywatnych, zajmujących się pomocą osobom z nadmiernymi zamiłowaniami do określonych zachowań. Wiele z nich znajdziesz w Internecie. Pamiętaj jednak, że leczenie w nich jest płatne.
Terapia pomaga naprawić problemy wynikające z nadużywania hazardu
Jak przebiega terapia uzależnienia od hazardu? Bardzo różnie, zależnie od sytuacji, w jakiej znajduje się gracz w momencie zgłoszenia się do specjalisty. Wiadomo jednak, że nigdy nie wystarczają same leki, by poradzić sobie z tym problemem. Farmaceutyki mogą zmniejszyć pociąg do gry, poprawić nastrój, ale nie zastąpią solidnej pracy nad zmianą sposobu życia. Najczęściej hazardzista uczy się w trakcie spotkań (grupowych lub indywidualnych), jak radzić sobie z niewygodnymi emocjami, jak zmienić swoje niezdrowe zachowania na korzystne, jak naprawić relacje rodzinne i wrócić do pracy. Możliwe jest też wspólne opracowanie planu wyjścia z zadłużenia.
Jak podkreślają specjaliści, skorzystanie z pomocy nie oznacza, że jest się zbyt słabym, by poradzić sobie z problemem uzależnienia od hazardu samodzielnie. Wręcz przeciwnie – tylko bardzo świadomy i rozsądnie myślący człowiek jest w stanie zdecydować, że pomoc jest dla niego korzystna i ułatwi mu dalsze funkcjonowanie w trudnym momencie. Terapeuci wspólnie z graczem budują fundamenty, dzięki którym gracz za jakiś czas doskonale będzie radził sobie sam, a kryzys uzależnieniowy stanie się przeszłością, z której wyciągnięto wnioski, a nie bieżącym problemem.
W każdym województwie działają bezpłatne ośrodki i poradnie dla osób z uzależnieniami. Znajdzie w nich pomoc także osoba z nadmierną słabością wobec hazardu. Można też na początek poszukać pomocy, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania – dyżurujący przy nim specjaliści podpowiedzą, co robią dalej.