Hazard ryzykowny – co to jest?
Hazard ryzykowny, nazywany też problematycznym, to taka forma zachowań, która powoduje problemy w jakiejkolwiek istotnej sferze Twojego życia. Ta szeroka definicja, zaprezentowana przez Anitę Pindiur, obejmuje zarówno silne uzależnienie, jak i grę znajdującą się na granicy zachowań normalnych – oraz zbyt ryzykownych.
BONUS BEZ RYZYKA 550 ZŁ
Zobacz najlepsze oferty
Ubezpieczenie od przegranej
Na początku jest zawsze najbardziej powszechny, zupełnie towarzysko uprawiany hazard, który nie wywołuje żadnych problemów w życiu, pozwala natomiast miło i z odrobiną dreszczyku emocji spędzić czas. W ten sposób gra znacząca większość osób – ocenia się, że jest to aż 96 proc. wszystkich graczy! Problemy z taką aktywnością może mieć ok. 4 proc. z nich, zaś naprawdę poważne kłopoty – 2 proc. Czyli – wyraźna mniejszość.
W języku francuskim słowo hazard oznacza przypadek, traf, ryzyko. W słowniku języka polskiego hazard jest definiowany jako „ przedsięwzięcie ryzykowne”,„narażanie się na niebezpieczeństwo, ryzykowanie” lub „ryzyko w grze na pieniądze".
Nie ryzykuj – graj towarzysko!
Warto jednak wiedzieć, jakie są sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagą na to, że przekraczasz granicę między hazardem towarzyskim a ryzykownym. Po pierwsze – regularnie, gdy przegrywasz, musisz się „odegrać”. Coraz trudniej jest Ci przyjąć do wiadomości fakt, że poniosłeś porażkę. „Odgrywasz się”, bo nieustannie wierzysz w swoją szczęśliwą gwiazdę – nawet gdy na horyzoncie wcale jej nie widać.
REJESTRACJA BEZ RYZYKA
BETCLIC POLSKA
Legalny bukmacher internetowy
Po drugie – w czasie gry zdarzają się sytuacje, gdy tracisz kontrolę nad swoimi zachowaniami: miałeś grać dwie godziny, a grasz całą noc; chciałeś wydać 50 zł, a wydałeś 1 000 zł. Jeszcze gorzej, gdy obiecałeś coś bliskim i nie zrobiłeś tego z powodu gry, albo gdy przed nadmierną skłonność do hazardu zawaliłeś terminy w pracy. To właśnie takie sytuacje sprawiają, że możemy mówić o hazardzie ryzykownym lub problematycznym – wpływa on bowiem negatywnie na ważne sfery Twego życia.
Hazard ryzykowny – gdy rośnie życiowe ryzyko
Jak wyliczono na portalu prolbemgambling.ca, hazard staje się ryzykowny, gdy:
- zakłóca pracę, szkołę lub inne aktywności,
- szkodzi Twojemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu,
- szkodzi Ci finansowo (wpadasz w długi),
- niszczy Twoją reputację,
- powoduje problemy w rodzinie i wśród przyjaciół.
Wśród innych wytycznych, które wymienia Anita Pindiur (op.cit.), znajdują się także sytuacje, gdy:
- gracz na pewien czas powstrzymuje się od grania, by udowodnić innym, że nie ma z tym żadnego problemu – a po wskazanym przez siebie okresie znów wraca do hazardu, i to często intensywniej niż poprzednio;
- gracz ukrywa lub umniejsza znaczenie gry,
- plany i ambitne zamierzenia życiowe są podporządkowywane grze, a w efekcie najczęściej nigdy nie są realizowane;
- granie odbywa się kosztem czasu poświęcanego na życie rodzinne;
- według zewnętrznych obserwatorów wydatki na hazard są nadmierne.
Warto znać symptomy hazardy ryzykownego, by kontrolować swoje zachowanie i nie wchodzić na ścieżkę zbyt dużej słabości wobec tego typu rozgrywki. Celem hazardu jest przyjemność, gra ma się kojarzyć z pewną dozą ryzyka i pozytywnymi emocjami, a nie rodzić życiowe problemy.