Hazard uzależnia – graj odpowiedzialnie
Słowo „hazard” wywodzi się z języka arabskiego – tamtejsze sformułowanie „az-zahr” oznacza „grę w kości”. Obecnie poprzez hazard rozumie się gry i zakłady pieniężne, których nieodłącznym elementem jest ich losowość.
Jako hazard traktuje się się m.in. grę w kasynach, korzystanie z automatów (tzw. „jednorękich bandytów”) czy zakłady bukmacherskie. Odpowiedzialny i legalny hazard może być ciekawą formą rozrywki i spędzania wolnego czasu, zaś uprawiany w sposób nierozsądny oraz nadmierny może przekształcić się w uzależnienie.
Według badania CBOS z 2011 roku, w naszym kraju problemy z hazardem może mieć około 4% społeczeństwa. Uzależnienie od zakładów bukmacherskich czy gier w kasynach wciąż nie jest postrzegane jako duży problem w kontekście zdrowia publicznego, ale dla grających konsekwencje zdrowotne, społeczne i rodzinne, a także zawodowe czy materialne, wynikające z uzależnienia od hazardu, są ogromne.
Kiedy hazard staje się groźny?
Jedna z klasyfikacji hazardu wyróżnia hazard rekreacyjny (forma rozrywki), hazard ryzykowny (negatywne skutki są na tyle niewielkie, że gracz może jeszcze radzić sobie z nimi samodzielnie), hazard problematyczny, który obciążony jest poważniejszymi negatywnymi skutkami, oraz hazard patologiczny (uzależnienie wraz ze wszystkimi konsekwencjami).
Ostatnie stadium może być źródłem depresji, myśli samobójczych i sięgania po środki psychoaktywne, a także kłopotów ze zdrowiem. Silne uzależnienie od hazardu prowadzi nierzadko do przemocy domowej i rozpadu małżeństw, a także problemów finansowych oraz prawnych nałogowych graczy.
– Emocjonalne uzależnienie od gier, ryzyka i obstawiania bywa tak silne, że liczy się tylko to, by mieć na to pieniądze. W związku z tym jedni wchodzą w konflikt z prawem, a inni zaciągają kolejne kredyty. Tak robił jeden z moich pacjentów. Nie mógł ich spłacić, więc uciekł przed bankami za granicę – powiedziała portalowi nto.pl Marzena Wojtczak-Słowikowska, kierownik oddziału terapii w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych.
Według badaczy, uzależnienie od hazardu jest o tyle groźne, że „substancją” uzależniającą jest nie tylko związana z graniem adrenalina, ale i pieniądze. Jest to więc nałóg bardzo drogi i trudny do leczenia, gdyż nawet po zakończeniu terapii osoba uzależniona ma kontakt z pieniędzmi w codziennym życiu.
W jaki sposób grać odpowiedzialnie?
Obstawianie zakładów sportowych czy gra na popularnych „jednorękich bandytach” – o ile odbywa się to w sposób kontrolowany, rozsądny, w legalnych miejscach do tego przeznaczonych – nie zawsze musi prowadzić do uzależnienia. Profesjonalnej pomocy należy jednak poszukać, gdy potrzeba hazardu zaczyna dominować nad codziennym życiem gracza.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, hazard patologiczny rozpoznaje się, gdy dana osoba jest nadmiernie zaabsorbowana graniem, musi wciąż podwyższać stawiane stawki lub bezskutecznie próbuje ograniczyć granie. Nałogowy gracz nierzadko ucieka w hazard w sytuacjach stresowych, okłamuje bliskich w celu ukrycia swoich problemów z graniem i podejmuje niezgodne z prawem lub zasadami współżycia społecznego działania, zmierzające do zdobycia pieniędzy na gry hazardowe.
Czy uzależnienie od hazardu można leczyć?
Hazard – podobnie jak każdy inny nałóg – można leczyć, a podstawowym sposobem walki z tym uzależnieniem jest psychoterapia. Bardzo często jej pierwsza faza odbywa się stacjonarnie, w specjalnych zamkniętych ośrodkach, a następnie kontynuowana jest ambulatoryjnie. Niektórzy nałogowi hazardziści do końca życia korzystają z pomocy psychologicznej czy wsparcia grup anonimowych graczy.
Należy więc uświadomić sobie, że nie wolno lekceważyć żadnych, nawet najdrobniejszych symptomów uzależnienia od hazardu – u siebie ani u bliskich – gdyż może być ono groźne dla zdrowia, a nawet życia. Najlepszym sposobem, który ograniczy ryzyko uzależnienia jest gra u legalnych bukmacherów online. Tacy operatorzy zakładów sportowych posiadają regulamin odpowiedzialnej gry, za pomocą którego można bez problemów regulować obstawianie kuponów internetowych.
Warto wiedzieć
- Rozsądny i odpowiedzialny hazard może być formą rozrywki
- Hazard patologiczny prowadzi do kłopotów ze zdrowiem, rozpadu więzi społecznych i rodzinnych czy problemów z prawem
- Nawet niewielkie objawy uzależnienia od hazardu należy konsultować ze specjalistą
- Gra odpowiedzialna to także gra zgodna z prawem – u legalnych bukmacherów