Jak bukmacherzy pomagają graczom uzależnionym?
Właśnie dlatego legalni bukmacherzy nie tylko realizują przepisy prawne, które mobilizują ich do podejmowania działań chroniących typerów, ale też wychodzą z własnymi inicjatywami. Jednym z podstawowych działań jest informowanie graczy o sposobach na odpowiedzialny i bezpieczny hazard.
W Polsce na stronach legalnie działających operatorów zawsze znajdziecie informacje, jak ochronić się przed ryzykiem uzależnienia od zakładów bukmacherskich, na jakie syndromy zwracać uwagę oraz gdzie szukać pomocy w razie potrzeby.
W Wielkiej Brytanii szukają pomysłów na walkę z nałogiem hazardowym
Także w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, bukmacherzy publikują tego typu informacje, wielu z nich współpracuje również z organizacją GambleAware, która przedstawia jasne wskazówki, jak korzystać z hazardu w sposób odpowiedzialny, prowadzi specjalną infolinię dla osób zagrożonych uzależnieniem, oferuje również spotkania indywidualne z terapeutą. Informacje o ich działaniach można znaleźć w niektórych punktach bukmacherskich oraz na stronach internetowych.
Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tak i w Polsce uruchamiane są systemy, które pozwalają typerom kontrolować czas swojej gry i wydatki – wymaga tego tzw. regulamin odpowiedzialnej gry u bukmachera, na podstawie którego operator udostępnia graczowi możliwość założenia limitów na czas, spędzany na stronie, oraz na ilość wydanych na typowanie pieniędzy. Na portalach internetowych legalnych bukmacherów można znaleźć także proste testy, które umożliwiają samodzielne sprawdzenie, czy ktoś jest uzależniony czy nie.
W Wielkiej Brytanii co jaki czas pojawiają się też pomysły legislacyjne, np. wprowadzenie dodatkowego podatku na finansowanie leczenia osób uzależnionych od hazardu. Nic dziwnego, że Brytyjczycy szukają pomysłu na walkę z nałogiem – niedawne badania w tym kraju wykazały, że liczba osób powyżej 16 r. ż. uważanych za osoby z hazardem problemowym (czyli o krok od uzależnienia), wzrosła w ciągu trzech lat aż o jedną trzecią.
Polscy bukmacherzy się szkolą
W Polsce określone obowiązki nałożyła na legalnych operatorów bukmacherskich znowelizowana ustawa hazardowa. Jako jedyni (spośród wszystkich form hazardu) mogą oni prowadzić zakłady wzajemne online, ale muszą zagwarantować, że uczestniczą w nich tylko osoby pełnoletnie oraz że każdy gracz ma dostęp do zestawienia, dotyczącego jego aktywności hazardowej. Dlatego, rozpoczynając obstawianie, każdy gracz musi się zarejestrować na stronie, co pozwala utworzyć jego indywidualne konto. Podczas rejestracji typer musi podać swój numer PESEL i przesłać skan dokumentu tożsamości, dzięki czemu pracownik firmy bukmacherskiej może zweryfikować jego wiek.
Polscy bukmacherzy nie kończą jednak na tym swojego wsparcia dla uzależnionych. Największe firmy bukmacherskie realizują co jakiś czas szkolenia dla pracowników, tak, by ci umieli rozpoznać osoby uzależnione, a w razie potrzeby także podpowiedzieć, gdzie znaleźć pomoc. W Polsce takie szkolenia organizuje m.in. Fundacja Inspiratornia, która prowadziła warsztaty dla pracowników bukmachera Totolotek, Totalizatora Sportowego, operatora bukmacherskiego Fortuna (tu informacje o ofercie sportowej Fortuna), Millenium Zakłady Bukmacherskie i Casinos Poland. Chodzi o to, by zatrudnieni w punktach bukmacherskich szybko orientowali się, że u gracza pojawia się problem z nadmiernym zaangażowaniem w hazard, i potrafili na to zareagować. Efektem współpracy są także materiały informacyjne i edukacyjne, które można znaleźć w niektórych punktach.
Bukmacherzy w wielu krajach, także w Polsce, angażują się w pomaganie osobom uzależnionym od hazardu. Szkolą pracowników, by Ci potrafili szybko rozpoznać pierwsze oznaki nadmiernej słabości wobec bukmacherki i wskazać, gdzie szukać pomocy. Dbają też o to, by na ich stronach internetowych można było znaleźć wszystkie niezbędne informacje, dotyczące ryzyka zagrożenia oraz bezpiecznego hazardu.