Jak leczyć uzależnienie od zakładów bukmacherskich?
Właśnie ten mechanizm wywołuje uzależnienie behawioralne – czyli takie, w którym nie chodzi o słabość wobec substancji psychoaktywnej (jak w alkoholizmie), tylko wobec konkretnego zachowania.
Przerwanie gry wywołuje u takich osób niepokój i drażliwość, zaś spokój zapewnia tylko powrót do typowania, pokera lub innej gry hazardowej.
To oczywiście nie jest stan normalny ani zdrowy: trzeba jak najszybciej się z nim uporać, a lekceważenie narastającego zaangażowania w gry losowe na pewno nie rozwiąże problemu. Warto od razu poszukać pomocy specjalisty, który będzie wiedział, z jakiego typu problemami boryka się uzależniony, co sprawia mu największą trudność oraz jak mu pomóc przetrwać ten kryzys.
Terapia podstawą leczenia uzależnienia od hazardu
Specjaliści, zajmujący się leczeniem uzależnienia od zakładów bukmacherskich, automatów czy innych gier hazardowych, to przede wszystkim terapeuci – nadmierną skłonność od hazardu leczy się bowiem za pomocą terapii. Najczęściej jest to intensywny 12-tygodniowy program spotkań (indywidualnych lub w grupie). Obowiązuje oczywiście dyskrecja i zasada poufności, a terapeuta dba o to, by hazardzista w czasie spotkań czuł się bezpiecznie. Po trzech miesiącach chory powinien dalej otrzymywać wsparcie w procesie zdrowienia, chodząc na przykład na mityngi Anonimowych Hazardzistów lub raz na jakiś czas spotykając się ze swoim terapeutą (tu przeczytasz gdzie można leczyć uzależnienie od hazardu).
Niektórzy lekarze proponują uzależnionym leki. Farmaceutyki, stosowane w terapii uzależnienia od gier hazardowych, potrafią złagodzić niektóre najtrudniejsze nastroje, jakie mogą się pojawić po przerwaniu gry – jednak nie leczą. Ich działanie jest jedynie pomocnicze, więc jeśli uzależniony hazardzista nie przejdzie terapii, odstawienie leków będzie się równało nawrotowi zachowań związanych z uzależnieniem.
Leczenie uzależnienia od bukmacherki: czy na pewno chcesz wrócić do normalnego życia?
Zdrowienie z patologicznego hazardu zależy od trzech podstawowych czynników. Są to:
- postawa pacjenta – czyli to, czy gracz jest przekonany o skuteczności terapii, wierzy w swoje wyzdrowienie; czy w ogóle chce się leczyć i sam szukał pomocy, czy też przyszedł na terapię zmuszony do tego np. przez swoich bliskich. To jeden z kluczowych elementów – jeśli hazardzista sam nie poczuje, że ma problem i naprawdę chce znowu prowadzić normalne życie, uwolnić się od nałogowej gry w pokera czy obstawiania zakładów bukmacherskich, – żadna terapia nie przyniesie pozytywnych efektów.
- umiejętności interpersonalne, kompetencje i doświadczenie terapeuty – to ważne, by trafić do terapeuty specjalizującego się w uzależnieniach, najlepiej behawioralnych. Ekspert od alkoholizmu czy narkomanii też będzie wiedział, jak pomóc osobie, której nadmierną słabością jest typowanie wyników sportowych czy gry na automatach, jednak terapeuci rozumiejący problem patologicznego hazardu będą w stanie szybciej wyprowadzić uzależnionego na prostą.
- otrzymywane podczas zdrowienia wsparcia oraz umiejętność korzystania z niego – wiadomo, podczas pierwszych dwunastu tygodni terapii hazardzista dostaje wsparcie od terapeuty. Ważne jest jedna zapewnienie sobie pomocy także na następne tygodnie, bo to właśnie wtedy gracz ponownie mierzy się z rzeczywistością i często potrzebuje mądrych osób blisko siebie, by nie wrócić do destrukcyjnych zachowań i nałogowego typowania lub gry na automatach. Wsparciem mogą być mitingi Anonimowych Hazardzistów, kontakt z osobą, która już zakończyła swój proces zdrowienia czy relacje z rodziną rozumiejącą, co przechodzi gracz.
Najważniejsze jednak, to nie udawać, że nie ma problemu, a utrata pracy, zadłużanie się, separacja, coraz gorsze samopoczucie, depresja – są drobiazgami, na które nie warto zwracać uwagi. Zauważenie problemu i nazwanie go to pierwsze kroki na drodze do powrotu do normalnego życia.
Proces leczenia uzależnienia od gier zakładów bukmacherskich, zwłaszcza przy silnym natężeniu nałogu, wymaga pomocy z zewnątrz. Trzeba jak najszybciej zwrócić się do terapeutów, którzy pomogą w radzeniu sobie z kryzysem, podpowiedzą właściwe rozwiązania i wesprą w usuwaniu negatywnych zachowań.