Uzależnienie od gier losowych lub zakładów sportowych – gdzie szukać pomocy
Jak i gdzie można leczyć uzależnienie od zakładów bukmacherskich - poradnik.
Na początku można skorzystać z telefonów zaufania, utworzonych specjalnie dla osób borykających się z uzależnieniem behawioralnym (czyli od jakiegoś zachowania). Taki telefon w Polsce prowadzi Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
LEGALNI I BEZPIECZNI BUKMACHERZY
Lista legalnych bukmacherów w licencją MF >
Jest on czynny w każdy dzień tygodnia, również w weekendy, w godz. 17-22. Można porozmawiać ze specjalistą, który nie tylko wysłucha, ale też zdiagnozuje sytuację i podpowie, gdzie zgłosić się po pomoc. Drugi numer, który również warto znać, to: 881-488-990.
Dzięki niemu można skontaktować się z wolontariuszami z organizacji Anonimowi Hazardziści. AH działają przez tworzenie grup wsparcia, które spotykają się regularnie, by pomagać w uświadamianiu sobie mechanizmów i skutków nałogu hazardowego oraz w wychodzeniu z niego. Wolontariusze to przede wszystkim ludzie, którzy sami przeszli już przez ten problem, doskonale wiedzą więc, jak to wygląda, a ich doświadczenie jest bardzo wartościowa pomocą dla leczących się hazardzistów, których problemem są zakłady bukmacherskie, nadmierna skłonność do gier w kasynie czy do automatów.
Terapia u specjalisty metodą leczenia uzależnienia od gry
Warto również umówić się na wizytę w poradni czy ośrodku leczenia uzależnień – działają one we wszystkich miastach wojewódzkich oraz wielu mniejszych ośrodkach. Tam hazardzista ma kontakt z lekarzem i często także z terapeutą. Choć ośrodki najczęściej przyjmują osoby z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków – bo takie przypadki są w Polsce najliczniejsze – także chory z uzależnieniem behawioralnym (może to być uzależnienie od zakładów bukmacherskich lub każdej innej gry hazardowej) może liczyć na fachową pomoc. Adresy i telefony do tych państwowych ośrodków w całej Polsce można znaleźć na portalu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Podstawową metodą leczenia uzależnienia od hazardu jest terapia psychologiczna – indywidualna lub grupowa. Na początku lekarz może zalecić też przyjmowanie farmaceutyków, które albo poprawią nastrój, albo zmniejszą odczuwany przymus grania. Niestety, dostępne dziś leki, stosowane w leczeniu uzależnienia od hazardu, jedynie osłabiają niektóre objawy nałogu, ale z niego nie leczą – po odstawieniu tabletek sytuacja wróciłaby do punktu wyjścia. Dlatego konieczna jest terapia. To w czasie rozmów z terapeuta hazardzista zrozumie, w jaki sposób uzależnienia pojawiło się w jego życiu, jakie mechanizmy są z nim związane, co trzeba zmienić i w jaki sposób wrócić do normalności. Terapeuci pomagają także uporać się z bieżącymi problemami, generowanymi przez nałóg: wspierają w układaniu planu wyjścia z zadłużenia, w naprawianiu relacji z rodziną i przyjaciółmi, powrocie do normalnej pracy.
Nałogowemu graczowi pomogą spotkania indywidualne lub sesje grupowe
Poza indywidualną terapią możliwa jest także terapia grupowa w leczeniu uzależnienia od hazardu – albo w grupach powstających w ośrodkach leczenia uzależnień, albo w tych tworzonych przez wspierające w wychodzenia z nałogu organizacje, jak m.in. Anonimowi Hazardziści. Regularne spotkania z ludźmi, którzy doświadczyli tego samego, oraz tych, którzy dopiero zaczynają poznawać swoją słabość i uczą się, jak można się jej przeciwstawić, bardzo pomagają w wychodzeniu z nałogu.
Poza ośrodkami państwowymi lub wolontarystycznymi grupami działają też poradnie prywatne, które również proponują terapię dla osób uzależnionych od gier losowych (poker, automaty, kasyno lub zakłady bukmacherskie). Zanim skorzysta się z ich oferty, warto sprawdzić, jaką opinię ma dany ośrodek u osób doświadczonych. Część z nich proponuje bowiem rzeczywiście dobre i skuteczne programy, ale inne nastawione są głównie na alkoholików i narkomanów. A to może spowodować, że prowadzący je ludzie nie będą rozumieli specyfiki uzależnienia od hazardu, więc trudniej będzie tam znaleźć pomoc.
W Polsce sieć wsparcia dla osób uzależnionych – również od hazardu – jest dobrze skonstruowana i praktycznie w każdym większym ośrodku miejskim osoba szukająca pomocy na pewno ją znajdzie. Można również skorzystać z telefonów zaufania, które nastawione są na wspieranie hazardzistów i osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi. Dyżurujący przy telefonach specjaliści będą przygotowani do tego, by zdiagnozować problemową sytuację oraz wskazać kierunki pomocy.