Co islam mówi o grach hazardowych na pieniądze?
Islam należy do najbardziej radykalnych wobec hazardu religii. Z Koranu, świętej księgi islamu, wynika jednoznacznie, że gry losowe : poker, kasyna czy zakłady bukmacherskie to zło, a uczestniczenie w nich jest grzechem.
Hazard określany jest wręcz jako dzieło szatana, który powstał m.in. po to, by utrudniać uczestnictwo w obowiązkach religijnych – nic więc dziwnego, że gry losowe muzułmanie powinni omijać szerokim łukiem.
Islam a gry hazardowe
Islam należy do najbardziej radykalnych wobec hazardu religii. Z Koranu, świętej księgi islamu, wynika jednoznacznie, że gry losowe: poker, kasyna czy zakłady bukmacherskie to zło, a uczestniczenie w nich jest grzechem.
Hazard określany jest wręcz jako dzieło szatana, który powstał m.in. po to, by utrudniać uczestnictwo w obowiązkach religijnych – nic więc dziwnego, że gry losowe muzułmanie powinni omijać szerokim łukiem.
Duchowni muzułmańscy bardzo szeroko definiują samo słowo hazard i odnoszą je nie tylko do typowych gier losowych. Wg islamu zabronione mogą być nawet rozgrywki w warcaby i szachy – jeśli nie spełniają określonych zasad.
Na portalu www.questionsonislam.com można znaleźć informację, że aby gry można było uznać za wyłącznie relaksacyjne czy rekreacyjne, muszą spełniać cztery warunki:
- Nie mogą sprawiać, że ludzie nie realizują swoich obowiązków religijnych, czyli np. z powodu rozgrywek opóźniają modlitwy.
- Nie mogą z nich wynikać żadne materialne korzyści (zabroniona jest więc gra na pieniądze).
- Gracze muszą powstrzymać się od wypowiadania negatywnych słów podczas gry.
- Rozgrywka nie może trwać zbyt długo, by nie zaczęła dominować nad innymi rodzajami aktywności.
Hazard – coś, co zostało osiągnięte bez wysiłku
Te zasady doskonale pokazują, które elementy gier losowych na pieniądze uznawane są przez islam za najbardziej niewłaściwe. O wpływie na modlitwy i inne obowiązki religijne już wspominaliśmy wcześniej. Drugi element to materialne korzyści. Wszystkie gry na pieniądze są dla muzułmanów grzechem, ponieważ jest to, według islamu, nieuczciwe pozyskiwanie pieniędzy (lub innych korzyści), a nawet kradzież. Jak piszą autorzy portalu questionsonislam.com, „hazard to społeczna katastrofa”, a „żony, dzieci i biedni mają prawo do pieniędzy straconych podczas hazardu, zaś pieniądze uzyskane z hazardu są nielegalne.” Dlaczego? Ponieważ jedną z zasad islamu jest, że człowiek nie może brać tego, czego uczciwie nie zapracował. Hazard w języku Koranu oznacza (jak podaje portal islamweb.net) „coś, co zostało osiągnięte bez wysiłku” – a skoro tak, to nie wynika z uczciwej pracy. Już samo zaproszenie do hazardu jest grzechem, za który należy pokutować.
Islam nakazuje, by nie wystawiać się na pokusy
Trzeci problem, który według islamu jest związany z hazardem, dotyczy obraźliwych słów, często wypowiadanych podczas rozgrywki. Wiąże się to z dużymi emocjami podczas gry – według muzułmanów im większe emocje, tym większe ryzyko przeklinania, a nawet – obrażania Allaha. A to kolejny grzech. Czwarta wreszcie kwestia jest związana z czasem, przeznaczanym na tego typu rozrywki. Jeśli hazardzista z powodu gry zaniedbuje swoje obowiązki wobec rodziny, przestaje uczciwie pracować – to widać, że gra (nawet jeśli będą to niewinne warcaby czy szachy) przestaje być rodzajem relaksu czy rekreacji, a staje się czymś najważniejszym w życiu. Niesie wówczas za sobą poważne skutki społeczne, przed którymi islam stara się chronić wierzących, m.in. dlatego uznał hazard za niedopuszczalny grzech.
Jak widać, obawy islamu dotyczą przede wszystkim tych graczy, którzy korzystają z hazardu często, zapominając przy tym o obowiązkach religijnych czy społecznych, a ich motywacją jest finansowa korzyść. W rzeczywistości w ten sposób zachowuje się niewielka część graczy. Jednak aby nikogo nie wystawiać na pokusy hazardowe, w islamie całkowicie zabroniono korzystania z gier losowych, w tym zakładów bukmacherskich. Historycznie ma to silne uzasadnienie – w minionych wiekach hazard był znacznie większym problemem społecznym niż dzisiaj, gdy coraz częściej jest po prostu rozrywką. Zapisy religijne nie są jednak uwspółcześniane.
Muzułmanie nie mogą uprawiać hazardu, ponieważ islam uznaje to za grzech. Muszą nawet uważać, czy grając choćby w warcaby nie łamią zakazów religijnych. Hazard w ich religii uchodzi za dzieło szatana i jest niedopuszczalny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co inne wielkie światowe religie mówią na temat hazardu, zapraszamy do lektury pierwszej i drugiej części naszego tekstu, poświęconego tej tematyce.