Kto może legalnie obstawiać zakłady sportowe
Obstawiając zakłady wzajemne u bukmacherów, przewidywać możemy rezultat – obok wyścigów konnych – meczy piłki nożnej, tenisa czy koszykówki, a także kolarstwa, MMA i wielu innych dyscyplin sportowych.
By jednak skorzystać z szerokich możliwości zakładania się o wyniki wydarzeń sportowych, musimy spełniać szereg warunków. Po pierwsze, dopuszczone do gry mogą być jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Po drugie, należy zachować uczciwość w grze i postępować zgodnie z przepisami ustawowymi oraz regulaminem organizatora gry.
Gracz bukmacherski musi mieć ukończone 18 lat
Każdy legalny bukmacher ma obowiązek poinformować swoich graczy, że zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem uzależnienia od hazardu. Dzieci, z racji wieku oraz mniejszej ilości doświadczenia życiowego, słabiej radzą sobie z emocjami i odpowiedzialnym podejmowaniem ryzykowanych zachowań.
Z tego też powodu, odsetek osób zagrożonych uzależnieniem od hazardu jest zdecydowanie wyższy wśród dzieci i młodzieży do 18 r.ż., niż wśród dorosłych. U tak delikatnych psychicznie osób, hazard może sprzyjać dodatkowo uzależnieniom od alkoholu, narkotyków i nikotyny, a nawet doprowadzić do depresji, czy zachowań maniakalnych. Z tego właśnie powodu z zakładów bukmacherskich – podobnie jak z innych gier hazardowych – nie mogą korzystać osoby niepełnoletnie, jako bardziej narażone na uzależnienie od hazardu.
Przypominamy, że jeżeli mamy podejrzenia, co do uzależnienia od hazardu u naszych najbliższych, to koniecznie powinniśmy z nimi o tym porozmawiać, a w razie potrzeby, zgłosić się do instytucji oferujących pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać uzależnienie od hazardu, zapoznaj się z tym tekstem.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ustawa o grach hazardowych (Dz.U.2018.165 t.j.) w artykule 27 jako ograniczenie wiekowe wskazuje 18 lat, nie używając przy tym pojęcia pełnoletności. Zapis taki nie jest bez znaczenia, bowiem pełnoletność w Polsce uzyskuje się nie tylko kończąc 18 rok życia. Jak wskazuje art. 10 § 2 kodeksu cywilnego (Dz.U.2017.459 t.j.), przed osiągnięciem tego wieku osoba małoletnia może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa.
Prawo to dotyczy kobiet, które ukończyły 16 lat i złożyły do sądu opiekuńczego wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa zgodnego z dobrem założonej rodziny (art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Dz.U.2017.682 t.j.). Skutkiem uzyskania zezwolenia sądu na zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę jest dla niej również zdobycie pełnej zdolności do czynności prawnych.
Jeśli jednak – tak jak w przypadku regulacji, dotyczących gier hazardowych – w ustawie wskazany został bezpośrednio wiek uczestnika gry, to należy taki zapis rozumieć literalnie. Inaczej mówiąc, pełnoletniość gracza ma wynikać tylko i wyłącznie z PESEL-u i musi być równoznaczna z ukończeniem przez niego osiemnastego roku życia, co stanowi niezbędny warunek do legalnego obstawienia zakładów wzajemnych.
Warto wspomnieć, iż przyjmujący zakłady sportowe w punkcie naziemnym ma prawo wylegitymowania potencjalnego uczestnika gier i sprawdzenia, czy został przez niego osiągnięty wymagany ustawowo wiek zezwalający na zawarcie zakładów wzajemnych. W przypadku zakładów wzajemnych online potencjalny gracz musi wypełnić formularz rejestracyjny, obejmujące również dane, umożliwiające weryfikację jego wieku (numer PESEL lub dane dowodu osobistego).